Artykuł sponsorowany

Remont mieszkania – kiedy można go przeprowadzać i jak wycenić koszty?

Remont mieszkania – kiedy można go przeprowadzać i jak wycenić koszty?

Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku, podczas każdego remontu na drodze stoją nam przede wszystkim sąsiedzi. By nie powodować niepotrzebnych sporów i nie uprzykrzać współmieszkańcom życia odgłosami kłucia lub wiercenia, warto wiedzieć, kiedy i w jakich godzinach można przeprowadzać głośne remonty. Gdzie szukać informacji o obowiązujących godzinach ciszy nocnej?

Cisza nocna – gdzie i w jakich godzinach obowiązuje?

W większości spółdzielni mieszkaniowych głośne prace remontowe można wykonywać w godzinach 8:00 do 20:00 od poniedziałku do soboty. Należy jednak pamiętać, że każda spółdzielnia ma prawo do ustalenia swoich własnych godzin, dlatego najlepszym wyjściem będzie spytanie zarządcy. Poza zakazami ustalonymi przez organy prywatne, na terenie całej Polski zostało przyjęte, iż istnieje bezwzględny zakaz zakłócania spokoju od 22:00 do 6:00. W przypadku jego złamania, sąsiedzi mają prawo wezwać policję, a osoba zakłócająca spokój może otrzymać upomnienie, a nawet mandat! W niedziele i święta zakaz wykonywania głośnych prac remontowych obowiązuje przez całą dobę.

Wycena kosztów remontu

W przypadku zatrudnienia firmy remontowej, ogólną wycenę otrzymamy już na samym początku. Pracownik przeprowadzi wstępny wywiad z właścicielem, obejrzy mieszkanie oraz doradzi, jakie drobne poprawki budowlane należy wykonać. Jeśli podejmie się decyzję o samodzielnym remontowaniu, wycena może być trudna. Zwłaszcza dla osób nieposiadających doświadczenia w pracach budowlanych. By samodzielnie oszacować koszty, należy najpierw rozpisać wszystkie prace budowlane, które trzeba będzie wykonać, a następnie do każdej z nich, krok po kroku wynotować potrzebne materiały budowlane i narzędzia. Przykładowo – jeśli planuje się odmalowanie kuchni, należy wliczyć nie tylko koszt samej farby, ale również ceny potrzebnych pędzli, wałków, kuwet, taśm malarskich itd. Zdarza się, że materiały są tańsze niż ogół wszystkich potrzebnych do nich narzędzi.

Ekipa budowlana – koszt robocizny

Decydując się na pomoc ekipy remontowej, trzeba pamiętać o dodatkowym pokryciu kosztów robocizny. Ważne jest, by nie pokusić się na oszczędność i nie zaufać osobie, która oferuje swoją pracę na czarno. Przede wszystkim, w razie opłacenia zaliczki, nie posiadamy na to dowodu i możemy zostać zwyczajnie oszukani. Zdarza się, że amatorzy wcale nie liczą sobie mniej niż profesjonalne firmy budowlane, jak np. Kil-Bud. Ceny robocizny zależą od rodzaju czynności i wielkości powierzchni. Koszt malowania najczęściej nie przekracza 10zł/m2, natomiast cięższe prace, takie jak układanie płytek na ścianach ok. 50zł/m2.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz