Materiał Partnera

Rekuperacja – sposób na czyste powietrze

Rekuperacja – sposób na czyste powietrze

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń, która polega na dostarczeniu świeżego powietrza z zewnątrz przy równoczesnym wyciąganiu zanieczyszczonego i zużytego powietrza ze środka budynku. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane, czyli pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, szkodliwych mikrocząsteczek czy insektów. Rekuperację stosuje się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również w prywatnych domach.

Na czym polega montaż rekuperacji?

Wentylacja, aby spełniała swoje zadanie musi pracować w sposób ciągły. Czasami niezbędne jest zwiększenie jej wydajności. Dlatego przez przystąpieniem do montażu rekuperacji niezbędne jest oszacowanie w jakiej ilości pomieszczeń będzie ona działać, czyli wykonanie prawidłowego projektu rekuperacji. 

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora z filtrem powietrza oraz rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w taki sposób, aby zapewniała ona potrzeby jej użytkowników. Sposób i trasa instalacji zależy do jej rodzaju, czyli tego czy zastosowane zostaną tradycyjne kanały stalowe czy nowoczesne przewody polietylenowe. Największe zagęszczenie kanałów wentylacyjnych umiejscowione jest na poddaszu skąd rozchodzą się ona niższe kondygnacje budynku. Każde pomieszczenie powinno być napowietrzane, aby ruch powietrza był jednakowy, a wymiana powietrza stała.

Filtr – gwarancja prawidłowej pracy rekuperatora

Czyste filtry w rekuperatorze to podstawa prawidłowego działania systemu rekuperacji. Filtry chronią wymiennik, ale przede wszystkim odpowiadają za jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń przez system rekuperacji. Jakość filtrów powinno się sprawdzać systematycznie, co najmniej co 3 miesiące i wymieniać w przypadku ich zabrudzenia na nowe. W przypadku zainstalowania filtrów wielorazowego użytku należy je wyczyścić, ale tylko na sucho. Kontakt z wodą przyczyni się do utraty ich właściwości filtracyjnych. Jednorazowe filtry wykonane z tkaniny, należy wymienić.

Zabrudzenie lub zwilżenie filtra wpływa znacząco na wydajność rekuperatora. Może ona być mniejsza nawet o 1/3 jeśli użytkownik zapomni o wymianie filtra lub celowo będzie unikać jego wymiany. Jest to niestety pozorna oszczędność, ponieważ stosowanie zabrudzonego filtra zmusza rekuperator do korzystania z wyższych obiegów dla uzyskania optymalnej wydajności. Ma to wpływ na wyższe zużycie energii przez rekuperator i tym samym zwiększa koszty jego utrzymania. Reasumując, wymiana filtrów w rekuperatorze nie tylko oznacza wyższą higienę systemu wentylacyjnego, ale ma odzwierciedlenie w niższych kosztach zużycia energii elektrycznej.

Opracowanie:
Łebno, Wejherowska 12
tel. 505 910 219
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz