Artykuł sponsorowany

Rekuperacja – innowacja do wszystkich rodzajów budynków

Rekuperacja – innowacja do wszystkich rodzajów budynków

Rekuperacją nazywa się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii cieplnej. Cały proces polega na stałej wymianie zanieczyszczonego powietrza poprzez urządzenie zwane rekuperatorem – kontroluje ono nawiewane powietrze, pobierając z niego część zgromadzonego ciepła. Realny zasób zaoszczędzonej energii sięga około 30%, a korzyści rekuperacji połączonej z odpowiednim systemem klimatyzacji są również zdrowe powietrze oraz idealny dla układu oddechowego człowieka poziom temperatury i wilgotności powietrza.

Firmy z branży energetycznej – komu zlecić wykonanie rekuperacji?

Jeśli jesteś zainteresowany wentylacją mechaniczną i rekuperacją, musisz dokonać odpowiedniego doboru firmy oferującej zarówno projekt całego systemu, jak i produkty od najlepszych marek producenckich. Bardzo ważne są również usługi montażu i serwisowania (np. ozonowania, dezynfekcji i filtrowania) wentylacji oraz klimatyzacji. Warto skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie na rynku polskim i zagranicznym, a działa jako przedsiębiorstwo oferujące zaawansowane systemy energooszczędne dla klientów indywidualnych, klientów instytucjonalnych, w tym dla zamówień sektora publicznego. Jest to bardzo ważny wyznaczniki jakości firmy, a każdemu klientowi powinno zależeć na wysokiej efektywności instalacji, a także długotrwałości jej prawidłowego funkcjonowania. Świetnym wyborem będzie skorzystanie z usług i produktów firmy Eko-Sept s.c. Michał Wijata, Marcin Lanuszny, która oferuje nie tylko działania związane z rekuperacją, wentylacją mechaniczną i klimatyzacją. Dużą zaletą jest obecność na rynku kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, a także pomp ciepła z odnawialnym źródłem energii (pompy powietrzne i pompy gruntowe). Z takimi specjalistami jesteś w stanie nakreślić kompleksowy plan energooszczędności w domu, w biurach firm czy też w innych obiektach budowlanych.

Garść informacji na temat rekuperacji

Warto pamiętać, że najlepszym czasem na instalowanie rekuperacji jest faza budowania domu/budynku. Oczywiście w przypadku już wybudowanych obiektów również można zastosować system rekuperacji – nie wymaga on bowiem tak skomplikowanych prac, jak przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Wybór profesjonalnej firmy zajmującej się energią odnawialną jest kluczowy. Rekuperacja wymaga, bowiem izolacji kanałów, zastosowania odpowiedniej dla powierzchni budynku ich średnicy, a także prawidłowego zaprojektowania. Każdy inwestor powinien wiedzieć, że koszt instalacji rekuperacji wraz z projektem i urządzeniami (np. rekuperator) wcale nie jest większy od budowy systemu kominowego wentylacji grawitacyjnej. Nie tylko bowiem oszczędność energii jest ważna w przypadku rekuperacji. Wentylacja mechaniczna posiada wiele zalet:

  • szybkie usuwanie zapachów,
  • brak zanieczyszczenia z zewnątrz,
  • usuwanie nadmiaru wilgoci,
  • czyste powietrze bez roztoczy, alergenów i wirusów,
  • brak konieczności otwierania okien – brak owadów i hałasów w pomieszczeniach,
  • możliwość sterowania instalacją bądź automatycznego programowania,
  • rekuperacja może być częścią instalacji inteligentnego budynku (wraz z całym systemem elektronicznym, kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz