Materiał Partnera

Rękawice treningowe. Kryteria wyboru

Rękawice treningowe. Kryteria wyboru

Wbrew pozorom boks nie jest sportem przeznaczonym jedynie dla lubiących się bić, dużych mężczyzn. To dyscyplina uniwersalna, przeznaczona dla każdego i wszechstronnie rozwijająca – w trakcie treningów poprawiamy nie tylko naszą siłę, ale również gibkość, szybkość oraz koordynację ruchową. Zanim jednak zaczniemy ćwiczyć, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, czyli przede wszystkim rękawice. Jak dokonać ich wyboru?

Rozmiar rękawicy

Rękawica powinna być wygodna i dobrze przylegać do naszej dłoni, dlatego kluczową kwestią podczas wyboru jest rozmiar. Powszechną praktyką wśród producentów rękawic jest podawanie rozmiarów w uncjach, oznaczanych jako OZ. Im więcej OZ, tym większa rękawica.

  • 6- 8 OZ – to rękawice dla małych dłoni, będą dobrze pasować dzieciom i drobnym kobietom
  • 10 – 12 OZ – ten rozmiar polecany jest kobietom o standardowym rozmiarze dłoni, bądź mężczyznom o małych dłoniach
  • 14 OZ – przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn o średniej wielkości dłoni
  • 16 OZ i więcej – największe rękawice przeznaczone są dla mężczyzn o dużych dłoniach

Rodzaj wiązania

Rękawic bokserskich nie założymy tak samo jak zwykłych rękawiczek, potrzebne będzie ich zapięcie wokół nadgarstka. W ofercie firm specjalizujących się w sprzedaży sprzętu bokserskiego, np. marki Leone, znajdziemy rękawice z dwoma rodzajami wiązania – sznurowane oraz na rzepy. Który z nich jest lepszy? Wszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwać i potrzeb. Wiązanie sznurowane mogą być lepiej dopasowanie do rozmiaru nadgarstka, co przy intensywnym treningu lub w walce ma duże znaczenie – rękawica nie powinna być bowiem zbyt luźna, ani też zanadto ściskać dłoni. Ponadto zużyte sznurki można wymienić bez wymieniania całej rękawicy. Z drugiej strony zawiązanie takiej rękawicy wymaga pomocy doświadczonej osoby – nie założymy ich sami. Rękawice na rzepy to stosunkowo nowe rozwiązanie przeznaczone dla początkujących bokserów. Takie rękawice możemy z łatwością założyć i zdjąć bez pomocy, ponadto są dużo tańsze, niż rękawice sznurowane. Z drugiej strony nie zapewniają takiego komfortu i mogą się szybciej zużywać.

Przeznaczenie rękawic

Rękawice bokserskie dzielimy również ze względu na ich zastosowanie w czasie treningu. Rękawice przeznaczone do zwykłego treningu w parach oraz sparingów mają standardową budową i sporą amortyzację uderzenia – to najpopularniejsze produkty na rynku. Inną kategorią rękawic są piąstkówki, czyli rękawice przeznaczone specjalnie do treningu na przyrządach, takich jak worki i gruszki. Są mniejsze i mniej amortyzujące.

Materiał na rękawice

Istotną kwestią w wyborze rękawic jest materiał, z którego je wykonano. Powszechnie za najtrwalsze uważa się rękawice skórzane, choć w kwestii trwałości duże znaczenie ma również jakość skóry. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena. Alternatywą preferowaną przez początkujących bokserów są rękawice ze skóry syntetycznej – są dużo tańsze, jednak generalnie mniej odporne na ścieranie się, niż skóra naturalna. Na rynku znajdziemy również rękawice ze skór łączonych – ich wierzchnia warstwa to skóra naturalna, wnętrze wykonuje się z materiałów syntetycznych. To średnia półka cenowa, która zapewnia optymalną trwałość.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz