Materiał Partnera

Rękawice robocze jako element odzieży ochronnej

Rękawice robocze jako element odzieży ochronnej

W odzieży BHP skierowanej do pracowników różnych branż występuje podstawowe rozróżnienie odzieży roboczej oraz ochronnej. Pierwsza z nich to ubrania, które pracownik zakłada na siebie, aby chronić swoją własną odzież przed zachlapaniem, brudem lub ze względu na wygodę. Odzież ochronna ma dużo istotniejsze znaczenie, jej celem jest chronić pracownika przed czynnikami fizykochemicznymi, które mogą wpłynąć na jego zdrowie podczas wykonywania pracy.

Zapewnienie odzieży ochronnej obowiązkiem pracodawcy

W wielu zawodach brak zapewnionej przez pracodawcę odzieży ochronnej wiąże się z utratą zdrowia lub nawet zagrożeniem życia podczas wykonywania pracy. Dotyczy to m.in. kombinezonów, które mają chronić przed czynnikami chemicznymi, ale też skrajnymi temperaturami. Często uzupełnieniem takiej odzież są różnego rodzaju maski tlenowe, ale też obuwie oraz rękawice, podkreślają pracownicy firmy Art Mas.

Konieczność ochrony dłoni w każdym rodzaju pracy

Nawet osoby wykonujące pracę umysłową w swoich obowiązkach wykorzystują dłonie oraz ręce. W ich pracy ważna jest ergonomia i zastosowanie odpowiedniego krzesła z oparciem oraz stołu, które nie krępuje ruchów np. podczas pisania lub korzystania z komputera. W wypadku pracowników fizycznych jest jeszcze bardziej istotne, ponieważ w swojej pracy mogą oni dotykać dłońmi przedmiotów pokrytych bakteriami, zanieczyszczeniami oraz chemikaliami.

Materiały dopasowane do charakteru pracy

Dlatego ważne jest, by rękawice ochronne były odporne m.in. na działanie kwasów. Natomiast jeśli chodzi o pracę w wysokich temperaturach tworzywo, z którego wykonywane są rękawice, zawiera często w sobie materiały pochodzenia zwięrzecego, np. dwoinę bydlęcą. Charakteryzuje się ona dużą ochroną, ale także przewiewnością, dzięki czemu nie odparza dłoni podczas długiego noszenia tak jak tworzywa sztuczne.

Codzienna pielęgnacja dłoni

Nie trzeba być z wykształcenia dermatologiem, aby wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieodpowiednia ochrona dłoni, nie tylko w pracy chemikaliami, ale choćby z glebą. Każdy, kto choć raz zmagał się z pęcherzami, otarciami czy nadmiernie złuszczającą się skórą, wie, jak bardzo przydają się w tych pracach rękawice. Odpowiednim ich uzupełnieniem będą kosmetyki do pielęgnacji skóry dłoni, które pozwolą ją zmiękczyć, ale też zminimalizować uczucie spierzchnięcia.


Opracowanie:
Radom, Żółkiewskiego 64
tel. 48 365 41 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz