Artykuł sponsorowany

Rejestracja spółki z o.o. – tradycyjnie czy przez internet? Michał Bronisz Kancelaria Adwokacka

Rejestracja spółki z o.o. – tradycyjnie czy przez internet? Michał Bronisz Kancelaria Adwokacka
Polscy przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. Tę spółkę kapitałową można założyć zarówno za pośrednictwem notariusza, jak i w trybie rejestracji online. Każda z tych procedur ma swoje mocne i słabe strony. Bazując na doświadczeniach Kancelarii Adwokackiej Michała Bronisza, przedstawiamy wady i zalety obu metod.

Tradycyjna rejestracja spółki z o.o.

W tym przypadku rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywa się w kilku etapach. Na samym początku należy przygotować umowę spółki z o.o., która jest podpisywana w kancelarii notarialnej (przy jednoosobowej spółce podpisujemy jedynie akt założycielski). W umowie określana jest m.in. nazwa firmy i jej siedziba; czas, na jaki została utworzona; wysokość udziałów; PKD; organy spółki i wielkość kapitału zakładowego. Następnie należy wnieść do spółki kapitał zakładowy w wysokości i formie ustalonej w akcie notarialnym oraz powołać zarząd spółki. Na samym końcu składamy wniosek z niezbędnymi załącznikami do KRS. Po jego akceptacji firma uzyskuje osobowość prawną.

Elektroniczna rejestracja spółki z o.o.

Polskie prawo dopuszcza założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, czyli bez udziału notariusza. Wówczas rejestrację przeprowadza się za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej S24. Na początku należy stworzyć konto użytkownika i profil przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać o tym, że takie konto musi posiadać każdy ze wspólników oraz członków zarządu. Procedura rejestracji składa się z kilku kroków, w trakcie których podaje się informacje niezbędne do założenia firmy. Wzorce umów dostępnych w wersji online są uproszczone, więc cały proces przebiega sprawnie. Wszystkie e-dokumenty akceptowane są podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Na samym końcu program przekierowuje użytkownika do płatności online. Rozpatrzenie wniosku jest bardzo szybkie i trwa tylko jeden dzień od momentu jego wpływu, przy założeniu, że były to godziny pracy sądu.

Wady i zalety obu metod zakładania spółki z o.o.

Zakładanie firmy przez internet jest z pewnością szybszą i tańszą opcją. Unikamy tu kosztów notarialnych, również opłata sądowa za wpis jest dwukrotnie niższa. Jednak ta forma rejestracji przeznaczona jest głównie dla prostych spółek. Wynika to z tego, że w systemie komputerowym można wygenerować jedynie szablonową umowę spółki, w której nie da się zawszeć bardziej szczegółowych zapisów. Doświadczenia wielu prawników, w tym i Kancelarii Adwokackiej Michała Bronisza pokazują, że taka uproszczona umowa nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich interesów spółki. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady prawnej, aby umowa zapewniała najwyższy poziom efektywności i bezpieczeństwa działania spółki. Ponadto korzystając z platformy internetowej S24 należy wnieść wkład spółki z o.o. wyłącznie w formie gotówkowej. Dużo elastyczniejsza w tym zakresie jest metoda z udziałem notariusza, gdzie wkładem może być również prawo własności do rzeczy, majątkowe prawo autorskie, udziały, akcje czy obligacje.

Opracowanie:
Chełm, Krzywa 37 lok. 18
tel. 503 666 916
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz