Materiał Partnera

Rehabilitacja zwierząt domowych po zabiegach operacyjnych (fizjoterapia)

Rehabilitacja zwierząt domowych po zabiegach operacyjnych (fizjoterapia)

Fizjoterapia jest uznanym uzupełnieniem innych form terapii rozmaitych schorzeń, a także sposobem na przyspieszenie powrotu do zdrowia po operacjach czy wymuszonym unieruchomieniu. W przypadku ludzi to oczywiste. Podobne techniki mają jednak równie dobroczynny wpływ na zwierzęta, które przecież także chorują. Odkryto to już w latach 80. ubiegłego wieku w USA. W naszym kraju fizjoterapia zwierząt domowych dopiero zyskuje na popularności.

Jej przeprowadzenie zaleca coraz więcej lekarzy weterynarii. Wystawiają oni odpowiednie skierowania do wykwalifikowanego zoofizjoterapeuty, który dysponuje niezbędną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami z zakresu technik manualnych, a także obsługi urządzeń do fizykoterapii.

Formy leczenia

W przypadku zwierząt bowiem również zastosowanie znajdują m.in. takie formy leczenia fizykalnego, jak laser, impulsy elektryczne czy ultradźwięki, a także krio-, foto- albo hydroterapia. Wykorzystuje się tu także np. bieżnię elektryczną. – Nie można też jednak zapomnieć o klasycznych zabiegach kojarzących się z rehabilitacją, czyli o masażu oraz kinezyterapii, tj. leczeniu ruchem – dodaje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Witold Janeczek we Wrocławiu.

Wskazania

Fizjoterapia może być przeprowadzana w celach profilaktycznych, np. w przypadku psów sportowych lub tych w podeszłym wieku, wspomagająco w leczeniu coraz powszechniej dotykającej również naszych pupilów otyłości, a także schorzeń skórnych. Naprawdę niezastąpiona jest zaś podczas powrotu do zdrowia po rozmaitych zabiegach operacyjnych, zwłaszcza w obrębie układu kostnego i nerwowego.

Rezultaty

Odpowiednio dobrane przez weterynarza formy rehabilitacji niosą ukojenie w bólu, usprawniają przepływ krwi i limfy, przyspieszają regenerację tkanek, stymulują układ nerwowy, pomagają wyeliminować problem odleżyn. Fizjoterapia u zwierząt ma też zbawienny wpływ na praktycznie cały układ ruchu, czyli mięśnie, ścięgna, chrząstki i kości.

Ważne jest, by wprowadzić ją do leczenia najwcześniej, jak to tylko możliwe. Niektóre zabiegi, np. magnetoterapię, można zastosować jeszcze przez gips unieruchamiający kończynę naszego pupila, dzięki czemu szybciej będzie on w stanie odzyskać jej sprawność. Niektóre formy rehabilitacji są na tyle nieskomplikowane, że po udzieleniu fachowej instrukcji przez zoofizjoterapeutę, właściciel zwierzęcia może się nim opiekować również samodzielnie w domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz