Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja – ważny element procesu terapeutycznego

Rehabilitacja – ważny element procesu terapeutycznego

Rehabilitacja to bardzo dobrze znane pojęcie, choć nie zawsze utożsamiane z działaniem, które ta dziedzina obejmuje. O rehabilitacji mówimy głównie w przypadku niesprawności ruchowej, ale termin ten odnosi się też do narządu wzroku, układu nerwowego, serca i innych obszarów organizmu.

Rehabilitacja i jej znaczenie

Pojęcie rehabilitacji ma znaczenie wykraczające poza strefę medyczną i w sensie ogólnym odnosi się do prowadzenia działań mających na celu przywrócenie dobrej opinii. W kontekście zdrowotnym oznacza ona mniej więcej to samo, ale przywracanie dotyczy nie dobrego zdania na nasz temat, ale pełnej sprawności i funkcjonalności poddawanego działaniu organu. Prowadzenie rehabilitacji w przypadku osób po zawałach serca ma na celu nie tylko stopniowe usprawnianie i wzmacnianie tego organu, ale również podnoszenie świadomości pacjenta, który musi wyzbyć się strachu i zacząć żyć tak, jak dawniej. Rehabilitacja u osób po poważnych operacjach polega na przywróceniu organizmowi sprawności i przystosowaniu go do funkcjonowania w nowych warunkach, na przykład po usunięciu jednej nerki czy przeszczepie wątroby.

Najczęściej o rehabilitacji, a właściwie fizjoterapii, mówi się w przypadku osób z dysfunkcjami ruchu, u których różnymi metodami pobudza się regenerację mięśni czy chrząstek stawowych, przywracając sprawność. Podstawową zasadą rehabilitacji jest konsekwencja, która w połączeniu z dłuższym okresem stosowania i jak najwcześniejszym jej wprowadzeniem prowadzi do powolnego przywracania sprawności. Praca z pacjentem przypomina uczenie chodzenia małego dziecka, krok po kroku, systematycznie i z niewielkimi postępami, ale do określonego celu.

Metody stosowane w rehabilitacji

Pracownie rehabilitacyjne to placówki wymagające odpowiednich warunków, sprzętu i wyposażenia, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie ćwiczeń z różnymi pacjentami. Proste treningi fizyczne pacjent może wykonywać nawet we własnym domu, ale takie zabiegi, jak krioterapia czy hydroterapia wymagają już specjalistycznych komór, basenów i urządzeń do masażu podwodnego, a więc i miejsca oraz wykwalifikowanego personelu. Kompleksowe placówki medyczne, do których zalicza się Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. SPZOZ obok gabinetów specjalistycznych i pracowni diagnostycznych posiadają też własne poradnie rehabilitacyjne z kompletnym wyposażeniem, dzięki któremu możliwe jest kontynuowanie terapii aż do pełnego wyzdrowienia.

W praktyce rehabilitacyjnej stosowane są rozmaite metody mające na celu pobudzanie organizmu do odtwarzania swoich zasobów i dzięki temu usprawnianie pacjenta. Większość działań rehabilitacyjnych sprowadza się do wymuszania na ustroju pracy przy odbudowie włókien mięśniowych, struktury stawów i kości oraz przywracaniu równowagi układu nerwowego. Poza krioterapią, czyli leczeniem zimnem, oraz hydroterapią, czyli leczeniem za pomocą masaży wodnych, w rehabilitacji stosowane jest też światłolecznictwo, elektroterapia, masaże ręczne, kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza, oraz inhalacje. Dobór odpowiedniej metody lub zespołu metod zależy od opiekuna-fizjoterapeuty, który na podstawie informacji medycznych wybiera najefektywniejsze działania terapeutyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz