Rehabilitacja lecznicza. Jak obecnie wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Rehabilitacja lecznicza. Jak obecnie wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Osoby chore i zmagające się z dolegliwościami bólowymi mogą odetchnąć z ulgą. Można już korzystać z rehabilitacji leczniczej. Od 4 maja zostają otwarte gabinety fizjoterapeutyczne. Wizyta musi odbywać się jednak z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i pacjentów. Poznaj wytyczne opracowane przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Dowiedz się, jak obecnie wygląda wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym i jak się do niej przygotować.

Jak umówić się na zabieg?

Jeśli wybierasz się do fizjoterapeuty, to przed przyjściem na wizytę rekomendowany jest kontakt telefoniczny. Zalecane jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Podczas rozmowy pacjent odpowie na pytania dotyczące objawów choroby i ryzyka zachorowania. Możliwe jest także wypełnienie specjalnej ankiety.

Czy można przyjść z osobą towarzysząca?

Nie jest zalecane przychodzenie na zabieg wraz z osobami towarzyszącymi. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne, które wymagają pomocnika – wówczas decyduje fizjoterapeuta. Jeśli musisz zabrać ze sobą towarzysza, musi on być odpowiednio zabezpieczony, czyli mieć maseczkę oraz rękawiczki ochronne.

Jak się przygotować?

Musisz pamiętać o obowiązku noszenia maseczki. Na zabieg weź ze sobą tylko niezbędne przedmioty – podczas wizyty nie wolno używać telefonów komórkowych.

O czym trzeba pamiętać podczas wizyty?

Przy wejściu do gabinetu rehabilitacyjnego należy umyć lub zdezynfekować ręce, a następnie nałożyć rękawiczki ochronne. Także przy wyjściu należy zdezynfekować dłonie, jeśli jest taka możliwość.

Pamiętaj, by utrzymywać co mniej 2 metry odległości od innych pacjentów. Postaraj się ograniczyć poruszanie po przychodni, tak by minimalizować kontakt z innymi osobami.

Jak zasady obowiązują w gabinecie?

Zgodnie z przepisami na jedną osobę przebywającą w salonie fizjoterapeutycznym musi przypadać co najmniej 15 m2 (nie wliczając osoby świadczącej usługę). Istnieje możliwość zmniejszenia tej odległości, ale tylko pod warunkiem zastosowania odgrodzenia w postaci przepierzenia lub ścianki.

Pracownicy gabinetu są zobowiązane do noszenia maseczek medycznych lub przyłbic. Rekomendowane jest zakładanie rękawiczek jednorazowych. Muszą przestrzegać oni zasad dotyczących m.in. zachowania 2 metrów od współpracowników i klientów (o ile to możliwe) oraz pamiętać o podstawowych zasadach higieny, w tym częstym myciu rąk, niedotykaniu dłońmi okolic twarzy itd.

Po wykonaniu usługi odbywa się obowiązkowa dezynfekcja stanowiska. Wszystkie przedmioty, z którymi pacjent miał kontakt, muszą być zdezynfekowane, w tym leżanka, urządzenia zabiegowe, przybory do ćwiczeń itp. Zalecane jest przewietrzenie pomieszczenia. Następny pacjent może skorzystać z zabiegu dopiero wtedy, gdy minie odpowiedni czas wskazany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego.

Czy pacjent może skorzystać z wizyty domowej?

Tak, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jeśli usługi odbywają się w domu pacjenta, fizjoterapeuta przed wejściem do pomieszczenia ma obowiązek założenia maseczki lub przyłbicy, a także rękawiczek ochronnych, jeśli jest taka potrzeba.

Źródło: gov.pl

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz