Artykuł sponsorowany

Reguły tworzenia instalacji elektrycznej

Reguły tworzenia instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne są istotnym elementem prac wykończeniowych. Ich prawidłowe poprowadzenie ma fundamentalny wpływ na wygodę użytkowania poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Bardzo ważny jest także wybór właściwych elementów składających się na instalację. Podpowiadamy jakich zasad należy przestrzegać podczas projektowania instalacji elektrycznej.

Jak zaplanować ułożenie obwodów w instalacji elektrycznej?

Główną zasadą, której należy przestrzegać w trakcie układania przewodów, jest prowadzenie ich równolegle do krawędzi ścian. To znacznie ułatwia późniejsze odtworzenie przebiegu instalacji na podstawie położenia tzw. puszek rozgałęźnych. Niestety do częstych przypadków należą sytuacje, kiedy przewody są prowadzone na ukos. Jest to przeważnie wynikiem pośpiechu i chęci zmniejszenia zużycia materiałów. Przebiegu takiej instalacji po prostu nie da się odtworzyć. Co więcej, bardzo łatwo można ją uszkodzić, wiercąc w ścianie.

Projektując obwody, należy zwrócić uwagę na ich prawidłową budowę. Obwody jednofazowe (230V) muszą być wykonane w postaci 3-przewodowej. W przypadku obwodów trójfazowych (230/400V) konieczne jest wykonanie instalacji w formie 5-przewodowej.

Jakie środki ochrony zachować projektując instalację elektryczną?

Instalacje elektryczne projektowane w budynkach mieszkalnych muszą spełniać normy zawarte w przepisach. W przypadku instalacji układanej na stałe, przewód ochronno-neutralny (PEN) powinien mieć wartość przekroju żyły przynajmniej 100 mm2 dla przewodów miedzianych oraz 16 mm2 dla przewodów aluminiowych. W trakcie montażu instalacji nie można stosować wspólnego przewodu PEN. Trzeba zaprojektować układy, w których przewody neutralne i ochronne biegną oddzielnie. Rozłączenie przewodów PEN należy wykonać w rozdzielnicy budynku lub w złączu. Punkt, w którym doszło do rozdziału, powinien zostać uziemiony.

Jak łączyć przewody wyrównawcze?

Często popełnianym błędem przy montażu instalacji elektrycznej jest niedbałe wykonanie przewodów wyrównawczych. Połączenia przewodów wyrównawczych muszą być zabezpieczone specjalnymi zaciskami lub obejmami. Połączenia przewodów w puszkach powinny być wykonane przy użyciu zacisków śrubowych. Skręcanie zakończeń przewodów jest naganną praktyką.

Jakie materiały wybrać do instalacji elektrycznej?

Istotną kwestią, która decyduje o jakości instalacji elektrycznej, jest prawidłowy dobór przewodów instalacyjnych. Muszą być one dostosowane do planowanego obciążenia instalacji. Aparaty zabezpieczające przewody mają chronić przed powstaniem przeciążenia i pożarem. Gniazda wtykowe powinny posiadać styk ochronny. Ponadto wypusty oświetleniowe trzeba zakończyć kostką z zaciskami, do której zostaną podłączone przewody biegnące do oprawy światła.

Jednym z kluczowych elementów jest także dobór właściwych przewodów instalacyjnych. Dla sprzętu AGD trzeba zastosować przewody OMY. W pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność, należy zastosować przewody YDYP.

Dlaczego warto przeprowadzić kontrolę odbiorczą?

Projekt i montaż instalacji elektrycznej to dopiero połowa sukcesu. Kluczową kwestią jest sprawdzenie poprawności działania instalacji. Kontrola odbiorcza polega na wykonaniu pomiarów, które określą ciągłość przewodów, rezystancję izolacji oraz stopień ochrony przed porażeniem. Ważnym elementem kontroli jest pomiar wartości uziemień.

Planując wykończenie domu lub mieszkania, powinniście zwrócić się do firmy Mtx Home Rafał Czuba. Firma ma wieloletnie doświadczenie w zakresie usług remontowych. Specjalizuje się również w projektowaniu i montażu instalacji elektrycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz