Materiał Partnera

Regeneracja silników elektrycznych

Regeneracja silników elektrycznych

Regeneracja silników elektrycznych jest bardzo często optymalną metodą na szybkie przywrócenie ich do pełnej sprawności. Dodatkowo nie naraża na tak wysokie koszty jak zakup nowej jednostki. To bardzo istotne w przemyśle, gdzie stosowane są prawie wyłącznie silniki elektryczne. W tym artykule przedstawimy dokładnie na czym polega regeneracja silnika oraz kiedy trzeba się na nią zdecydować.

Charakterystyka procesu regeneracji

W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia lub przepalenia uzwojenia silnika elektrycznego w większości przypadków istnieje możliwość wymiany na nowe. Najważniejszym punktem regeneracji silnika jest właśnie przezwajanie stojana, który otacza wirnik. Niemniej jednak dokonując prac w tym zakresie należy również sprawdzić pozostałe elementy jednostki pod kątem stopnia zużycia. W razie potrzeby konieczne może się okazać odnowienie wału lub tarcz łożyskowych jak również wymiana tych części.

Remont silnika elektrycznego wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Firma zajmująca się regeneracją musi posiadać urządzenia do wyzwajania, a także suszarki do wygrzewania zaimpregnowanego uzwojenia. Takie ogrzewanie odbywa się w temperaturze 140-150 stopni i może trwać 6-8 godzin. W przypadku wymiany samych łożysk naprawa nie wymaga demontażu i może odbyć się w zakładzie produkcyjnym.

Kompleksowa regeneracja silników elektrycznych obejmuje szeroki zakres specjalizacji. Firma remontująca silniki musi mieć doświadczenie w automatyce przemysłowej, przezwajaniu silników elektrycznych oraz w zakresie usług ślusarskich. Dlatego nawet jeśli dana firma nie oferuje usług ślusarskich, to z pewnością ściśle współpracuje z firmą, która wykonuje profesjonalne usługi w tym zakresie.

Kiedy czas na regenerację?

Regeneracja silnika elektrycznego nie polega jedynie na jego naprawie w momencie uszkodzenia. Warto co kilka lat oddać silnik do sprawdzenia specjalistycznej firmie. Prace konserwacyjne obejmują najczęściej kontrole uzwojenia, wymianę łożysk czy też pomiar pokryw. W przypadku większych jednostek zalecany jest coroczny pomiar drgań na łożyskach. Dzięki temu łatwiej uniknąć awarii spowodowanej ich zużyciem.

W kontekście regeneracji pojawia się wiele wątpliwości dotyczących spadku mocy silnika po wykonaniu tego typu prac. Okazują się one bezpodstawne! Profesjonalnie wykonana regeneracja silnika może nie tylko przywrócić fabryczną moc, ale także zwiększyć wydajność jednostki. Biorąc pod uwagę fakt, że regeneracja jest dużo tańsza od zakupu nowej jednostki należy stwierdzić, że jest to rozwiązanie niemalże idealne. Profesjonalna regeneracja silnika obniża także koszty jego eksploatacji. Niestety decydując się na regenerację silnika należy liczyć się z koniecznością wyłączenia go z pracy na pewien okres czasu. Czas regeneracji jest zazwyczaj ustalany indywidualnie w oparciu o dostępność części oraz zakres prac.

Decydując się na regenerację silnika elektrycznego warto powierzyć to zadanie firmie posiadającej doświadczenie. Doskonałym wyborem w tym przypadku może być Zakład elektromechaniczny Henryka Wiąza z siedzibą w Nowogardzie. Długa lista realizacji, wykwalifikowana kadra fachowców oraz doskonałe zaplecze techniczne pozwala oferować szybkie i skuteczne przezwajanie oraz regenerację silników elektrycznych.

Opracowanie:
Nowogard, Bohaterów Warszawy 32
tel. 91 579 24 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz