Refundacja okularów przez pracodawcę

Refundacja okularów przez pracodawcę

Dziś większość zawodów wymaga pracy z komputerem. Nowoczesne technologie pomagają usprawnić wykonywanie obowiązków, ale zbyt długa praca przed monitorem może przyczynić się do pogorszenia wzroku. Dlatego pracownicy mają prawo do otrzymania różnego rodzaju świadczeń od swojego pracodawcy. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić i kto może otrzymać refundację na okulary korekcyjne.  

Strony www Strony www

Refundacja okularów przez zakład pracy

Pracodawca powinien zapewnić refundację zakupu okularów korekcyjnych, którą regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, w czasie której pracownicy używają monitorów ekranowych.

Pracownik, który w czasie pracy, musi korzystać z monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, może ubiegać się o skorzystanie z przysługujących mu uprawnień. Jeśli lekarz zaleci noszenie okularów w czasie wykonywania pracy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie refundacji okularów korygujących, czyli zwrotu kosztów za zakup okularów u optyka.

Obowiązkowe badanie wzroku

Obowiązkiem pracodawcy zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy jest skierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Jeśli po wykonaniu badań okulistycznych okaże się, że osoba zatrudniona musi zacząć nosić okulary, powinna dostarczyć pracodawcy takie dokumenty jak zlecenie od lekarza, fakturę za okulary oraz wniosek o refundację okularów. Dofinansowanie jest niezależne od rodzaju komputera, więc dotyczy także pracy na laptopie czy notebooku.

Nie jest określony limit dofinansowania okularów korekcyjnych, dlatego pracodawca sam powinien uregulować tę kwestię, np. wewnętrznym regulaminem dostępnym dla wszystkich pracowników. Warto pamiętać, że kwota refundacji za okulary korekcyjne jest zwolniona z opodatkowania.

Jeśli chodzi o refundację szkieł kontaktowych, to polskie prawo nie daje podstawy, aby obowiązkiem pracodawcy było opłacenie kosztów zakupu szkieł kontaktowych, chyba że lekarz stwierdzi, że wyłącznie soczewki są niezbędne w korygowaniu wzroku. Polskie przepisy różnią się w tym zakresie od uregulowań Unii Europejskiej. Dyrektywa Rady z 29 maja 1990 r. mówi o tym, że pracodawca jest zobowiązany zarówno do zakupu okularów, jak i soczewek kontaktowych.

Uprawnienia dotyczące pracy z komputerem

Należy pamiętać, że pracodawca nie ma prawa zatrudniać kobiet w ciąży przy pracy, która wymaga wykonywania obowiązków przy monitorze ekranowym powyżej połowy dobowej normy czasu pracy.

Ponadto pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia łączenia pracy z obsługą komputera z innymi obowiązkami, które nie obciążają oczu. Poza tym każdy pracownik nie może zapominać o codziennym dbaniu o wzrok, czyli 5-minutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy monitorze.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz