Materiał Partnera

Reduktory centralne i butlowe do gazów technicznych

Reduktory centralne i butlowe do gazów technicznych

Technologia, którą jest armatura do pracy z gazami technicznymi, specjalnymi, agresywnymi, czy też spożywczymi, musi wyróżniać się gwarantowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowego. To dlatego ważne jest przestrzeganie norm krajowych (PN), unijnych (EN), czy wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego oraz innych jednostek certyfikujących jak np. TUV. Warto zwracać również uwagę na normalizacje wydawane, przez niemiecką instytucję. Mowa o normie DIN, która w Polsce również jest często uwzględniania, m.in. dlatego, że na naszym rodzimym rynku popularnymi producentami, są marki IBEDA, oraz HORNUNG, właśnie z Niemiec. To one zajmują się tworzeniem wysokich jakościowo reduktorów centralnych i butlowych.

Reduktory centralne i butlowe – czym są?

Zarówno reduktory centralne, jak i butlowe, zalicza się do urządzeń, które montuje się bezpośrednio na zbiornikach mediów sprężonych. Mogą to być pojedyncze butle gazowe, a także złożone moduły zasilające, zbudowane z licznych zbiorników. Jeśli chodzi o konstrukcję reduktorów do pracy z gazami technicznymi, warto wiedzieć, że wyróżnia się te jednostopniowe, a także dwustopniowe. Urządzenia te służą do regulacji ciśnienia roboczego i gwarantują utrzymanie stabilnego ciśnienia wylotowego, niezależnie od zmian ciśnienia wlotowego.

Reduktory centralne i butlowe – zastosowanie

Reduktory centralne i butlowe wykorzystywane są obecnie w różnych branżach przemysłowych: metaloplastycznej, motoryzacyjnej, offshorowej, hutniczej,  produkcji maszyn ciężkich, konstrukcji stalowych, ale także w szpitalach, przy produkcji żywności, oraz uczelniach i innych laboratoriach. Jednym przykładów zastosowania, jest wykorzystanie ich do wyposażenia sieci np. tlenowych i acetylenowych, lub sieci mieszanin gazów spawalniczych do zasilaniu wielu stanowisk pracy. Mowa w tym przypadku o reduktorach centralnych oraz punktach poboru gazu. Reduktory centralne mogą być stosowane m.in. do obniżania ciśnienia gazu pobieranego z baterii lub wiązki butli do wymaganego ciśnienia w sieci rurociągowej. Często wykorzystywane są także przy pojedynczych butlach.

Parametry techniczne reduktorów – przykład konstrukcji VDS-FHR od HORNUNG

Przy określaniu zastosowania, jakości i zakresu eksploatacyjnego reduktorów gazów technicznych, zwraca się uwagę na takie parametry, jak: rodzaj obsługiwanego gazu, ciśnienie wlotowe, ciśnienie wylotowe, znamionowa przepustowość, stabilność ciśnienia roboczego, spełnianie norm DIN, PN i EN, a także wyposażenie dodatkowe jak  np. dla  gazów agresywnych – reduktory z systemem przepłukiwania gazem obojętnym wykonane ze stali kwasoodpornej.

Przykładem reduktora butlowego o wysokiej jakości konstrukcyjnej i specjalistycznym zastosowaniu  jest ten oferowany przez niemiecką markę HORNUNG reduktor typu VDS-FHR. Urządzenie to przeznaczone do gazów gazy toksycznych  i agresywnych, przy ciśnieniu wlotowym rzędu 300 bar daję możliwość regulacji na poziomie 1000 mbar oraz o przepustowości określonej, na poziomie 10 metrów sześciennych na godzinę. Ten wydajny i specjalny reduktor butlowy, można znaleźć zaś w szerokiej ofercie dystrybucyjnej armatury do pracy z gazami technicznymi, którą zapewnia firma PEGO Polska Sp. z o.o.

Opracowanie:
Wrocław, Koreańska 61-65
tel. 71 783 76 62
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz