Materiał Partnera

Reduktor ciśnienia gazu – jak działa i czym kierować się podczas zakupu?

Reduktor ciśnienia gazu – jak działa i czym kierować się podczas zakupu?
Bez względu na to, czy chodzi o obiekty przemysłowe, czy też te o przeznaczeniu mieszkalnym, sprawnie funkcjonująca instalacja gazowa jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o komforcie korzystania z konkretnej przestrzeni. Jako że przewody instalacji w sposób ciągły wypełnione są substancją wyjątkowo łatwopalną, wiele uwagi poświęcić trzeba względom bezpieczeństwa. Służą do tego przede wszystkim reduktory ciśnienia. Co warto o nich wiedzieć?

Sposób działania reduktorów

Obecnie na rynku asortymentowym zetknąć można się z wieloma typami reduktorów, które nieznacznie różnią się od siebie zastosowanymi materiałami oraz założeniami konstrukcyjnymi. Niemniej jednak zasada ich funkcjonowania jest bardzo podobna, żeby nie powiedzieć – taka sama. Definicja jasno precyzuje, że mówiąc o reduktorze ciśnienia gazu, powinniśmy mieć na myśli system przewodów o ograniczonym świetle. To właśnie ograniczenie świtała przewodu sprawia, że króćcu niskiego ciśnienia gaz jest już rozprężony.

Stopień zmiany ciśnienia w pierwszej kolejności uzależniony jest od mechanizmu sterującego. W niektórych reduktorach wartość ta kontrolowana jest poprzez docisk śruby, a w innych zaś, ustawiona jest na stałe i utrzymywana na założonym poziomie przez obciążone zwierciadło, utrzymujące cały mechanizm w odpowiedniej pozycji. Czym zatem kierować się podczas zakupu reduktora, aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty związane z bezpieczeństwem?

Jaki reduktor wybrać?

W sytuacji, w której staniemy przed koniecznością zakupu reduktora ciśnienia gazu, jego wybór ułatwią nam 4 istotne kroki. Pierwszym z nich jest odnalezienie reduktorów przeznaczonych do pracy z określonymi gazami. Ewentualne zbagatelizowanie tego tematu będzie się wiązało nie tylko z brakiem możliwości zamontowania reduktora, ale przede wszystkim z utratą kontroli nad precyzyjnym utrzymaniem ciśnienia na żądanym poziomie. Drugi krok to ustalenie, czy do zaplanowanej funkcji wystarczy nam najprostszy reduktor przeznaczony ze stałym ciśnieniem wyjściowym, czy też ten, w którym wartość ta może być zmieniana. Następnie warto zainteresować się kartą techniczną i umieszczonymi w niej informacjami dotyczącymi spełnianych przez produkt norm bezpieczeństwa. Przed koniecznością podjęcia ostatniej decyzji stają jedynie właściciele instalacji, w których dochodzi do nagłych zmian ciśnienia wejściowego albo takich, które są sterowane za pomocą zaworów elektromagnetycznych. W tym przypadku postawić trzeba na produkty z najwyższej półki.

Osoby zainteresowane zarówno najwyższą jakością materiałów, jak i stworzeniem całej instalacji, powinny zainteresować się ofertą firmy Ga-Ma Gaz, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze specjalistów od lat uważana jest za jedną z najrzetelniejszych. Wszyscy inwestorzy mogą liczyć tutaj na indywidualne podejście oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:
Rybnik, Żorska 206
tel. 32 454 92 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz