Artykuł sponsorowany

Recykling wody deszczowej i wody szarej

Recykling wody deszczowej i wody szarej

Woda, jako życiodajna ciecz, niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych oraz podczas procesów chemicznych. Jej właściwości nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednakże niewielu z nas zastanawia się nad jej zasobami oraz sposobami powtórnego wykorzystania. Woda deszczowa i woda zwana szarą, czyli ta pochodząca z gospodarstw domowych, dzięki odpowiednim systemom może zostać poddana recyklingowi, co znacząco ograniczy jej zużycie. Na czym polega uzdatnianie deszczówki i szarej wody?

Znaczenie wody deszczowej

Współcześnie, w wielu dziedzinach życia wdrażane są ekologiczne rozwiązania, mające na celu ograniczenie zużycia pewnych substancji lub ich ponowne wykorzystanie. Podobnie jest z wodą. Nikt bowiem z nas nie zastanawia się nad ilością zużywanej wody podczas kąpieli czy mycia zębów. Płynąca z kranu bezbarwna, przezroczysta substancja to dla nas zwykła prozaiczna sprawa, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Jej zasoby, w postaci wód gruntowych i powierzchniowych, które stanowią źródło przeznaczonej do spożycia cieczy, nie są  jednak nieograniczone. Dlatego tak istotną rolę odgrywa recykling wody deszczowej. Jak mówią specjaliści z Ortocal, codziennie wykonywane czynności, takie jak, naciskanie spłuczki w toalecie, podlewanie, sprzątanie, mycie samochodu czy pranie nie wymagają zużycia wody płynącej z kranu. W zamian za to, możliwe jest wykorzystanie popularnie zwanej deszczówki, co w znacznym stopniu oszczędza wodę pitną. Takie systemy to bez wątpienia ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Woda deszczowa, pozbawiona liści czy gałęzi, magazynowana jest w zbiornikach montowanych na powierzchni lub w ziemi. Co więcej, innowacyjne technologie pozwalają na wykorzystanie wody deszczowej jako tej dostępnej w instalacji wodociągowej. Dzięki specjalistycznym filtrom, poddawana jest ona oczyszczeniu z bakterii, wirusów, szkodliwych dla zdrowia metali, a następnie ponownie dezynfekowana przed użyciem. Pompy dostarczają nagromadzoną wodę do punktów odbiorczych na różnych poziomach domu.

Recykling wody szarej

Woda szara to ta pochodząca z wanien, pryszniców, umywalek i pralek. Wyjątek stanowią toalety, gdyż woda musi być wolna od fekaliów. Swoją nazwę zawdzięcza mętnemu odcieniowi i barwie. Ze względu na skład nie może ona być wykorzystana jako woda pitna, jednakże, możliwe jest przeznaczenie na inne cele. Recykling wody szarej to kolejny sposób na ograniczenie naturalnych zasobów oraz poprawę stanu domowego budżetu. Specjaliści z Ortocal zajmują się montażem instalacji, pozwalających na ponowne użycie wody szarej, głównie do sprzątania, mycia samochodów, spłukiwania toalet czy podlewania trawnika. Ogranicza to ilość wytwarzanych ścieków i zapotrzebowanie na wodę pitną.

Profesjonalnie zaprojektowane systemy polegają na gromadzeniu i oczyszczeniu już raz użytej wody z zanieczyszczeń i ponownym wykorzystaniu do celów socjalno bytowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz