Artykuł sponsorowany

Recykling oleju gastronomicznego. Zalety rozwiązania

Recykling oleju gastronomicznego. Zalety rozwiązania

W gastronomii stosuje się różnego rodzaju tłuszcze i oleje: do dań na zimno i na gorąco, do smażenia na patelni, we frytkownicy, do podnoszenia walorów smakowych sałatek. Oleje są niezbędne w branży gastronomicznej, a także w naszej codziennej diecie. Czy użyty olej może być wykorzystany ponownie! Tak! Niżej przybliżamy zalety recyklingu oleju gastronomicznego.

Oleje gastronomiczne – kłopotliwy odpad czy cenny surowiec?

Wiele się mówi o tym, że raz wykorzystany do smażenia olej nie może być użyty ponownie. Choć przemawiają za tym względy zdrowotne, jednorazowe użycie oleju pochodzącego przecież wprost z natury wydaje się ogromnym marnotrawstwem. Restauracje wykorzystujące każdego dnia dziesiątki czy nawet setki litrów oleju dziennie są na każdym rogu. Co robić z taką ilością oleju?

Prawo nakłada na lokale gastronomiczne obowiązek utylizowania odpadów. Reguluje to ustawa o gospodarowaniu odpadami. Jednak mało który bar czy restauracja ma zaplecze do tego, aby poprawnie neutralizować odpady, a szczególnie trudne w przechowywaniu oleje. Rozwiązaniem jest skup olejów i tłuszczów.

Tak jak można recyklingować baterie czy złom metali kolorowych, tak też można przetwarzać i neutralizować pozostałości działalności gastronomicznej, w tym oleje, tak aby nie czyniły szkody środowisku – wyjaśnia specjalista z Zielonej Restauracji. – Prowadzimy skup olejów i utylizujemy odpady posmażelnicze. Przyjmujemy m.in. oleje roślinne: rzepakowy, słonecznikowy, palmowy, sojowy, oliwę z oliwek, a także tłuszcze zwierzęce i mieszanki tłuszczowe – margaryny i masła.

Zalety recyklingu oleju gastronomicznego

Ponowne przetwarzanie oleju gastronomicznego ma mnóstwo zalet dla wszystkich stron: właścicieli lokali, konsumentów, a także dla środowiska. Co zyskujemy?

  • Właściciele restauracji, piekarni czy małej gastronomii zdejmują z siebie ciężar obowiązku utylizacji wykorzystanego oleju. Nie muszą martwić się o przechowywanie, wywożenie i zgodne z prawem pozbywanie się tłuszczy. Działają w pełni legalnie, a ponadto zmieniają odpad w źródło zarobku – surowiec nadający się do recyklingu jest skupowany.
  • Konsumenci i goście restauracji zyskują pośrednio, bo tłuszcze produkowane na drodze recyklingu są tańsze niż te produkowane bezpośrednio z roślin czy pozyskiwane ze zwierząt. Ich wytwarzanie nie wiąże się z czasochłonnym i kosztowym procesem uprawy i chowu. To przekłada się na atrakcyjne ceny żywności i usług gastronomicznych.
  • Środowisko może odetchnąć z ulgą – recykling oleju zmniejsza zapotrzebowanie na pozyskiwanie go z natury. Eksploatacja planety jest niższa, maleje też liczba odpadów, bo te po procesie oczyszczania i filtracji stają się znów pełnowartościowym produktem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz