Materiał Partnera

Recykling metali kolorowych – dlaczego jest aż tak istotny?

Recykling metali kolorowych – dlaczego jest aż tak istotny?
Ogromny wysiłek związany z recyklingiem z roku na roku przynosi coraz bardziej wymierne rezultaty. Choć zdecydowanie najczęściej wspomina się o ochronie środowiska naturalnego, nie należy zapominać o tym, że działania te mają również swoje bardzo poważne podstawy finansowe. Jak zatem przebiega cały proces i dlaczego rola profesjonalnie działających skupów złomu jest tutaj tak ważna?

Ograniczenie zużycia energii

Jeżeli mowa już o recyklingu metali kolorowych, warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie, czym tak naprawdę one są. Sama nazwa odnosi się do grupy metali i ich stopów, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Wymienić można chociażby aluminium, miedź, cynę, mosiądz, brąz, a także ołów. Cechą charakterystyczną tych metali jest to, że poddają się one procesowi recyklingu tak samo łatwo, jak szkło, tworzywa sztuczne oraz makulatura, jednakże łatwo się domyślić, że w celu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów, trzeba zastosować inną obróbkę. Choć sam czas odzyskiwania może oscylować nawet w granicach kilkudziesięciu dni, to koszty związane z ilością wytworzonej energii są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku pozyskania metalu za pomocą metod standardowych.

Wystarczy w tym miejscu wspomnieć, że to wyprodukowania 1 tony aluminium trzeba zużyć aż 4 tony boksytu. Widać zatem jak na dłoni, że recykling nie tylko w teorii przyczynia się do zminimalizowania eksploatacji surowców naturalnych, które są przecież ograniczone. Z ekonomicznego punktu widzenia niższa cena wytworzenia oznacza niżą cenę sprzedaży, co na pewno również jest bardzo istotne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Profesjonalne skupy złomu

Recykling rozumiany w kategoriach złożonego procesu musi mieć gdzieś swój początek. W zdecydowanej większości przypadków wszystko zaczyna się na skupach złomu takich jak Altmetal, na których doświadczona kadra pracownicza jest w stanie zaoferować swoim klientom szeroko zakrojoną pomoc oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Skupowane metale kolorowe mogą pochodzić z różnych źródeł. Zazwyczaj są materiały z rozbiórki budynków, kasacji samochodów, czy prac modernizacyjnych związanych z instalacjami elektrycznymi.

Niebagatelną rolę odgrywają także klienci indywidualni, którzy przywożą do skupu zużytą elektronikę lub chociażby aluminiowe puszki po napojach. Składowane metale poddaje się wstępnej obróbce mechanicznej, następnie wypala się farby i lakiery, aż w końcu przetapia się i oczyszcza zgromadzony materiał. Ogromną zaletą nowoczesnego recyklingu jest fakt, że jest to proces w zasadzie bezstratny.

Opracowanie:
Jasło, Żeromskiego 17b
tel. 13 446 22 09
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz