Artykuł sponsorowany

Recykling kabli – jakie cenne surowce można pozyskać w jego wyniku?

Recykling kabli – jakie cenne surowce można pozyskać w jego wyniku?

Recykling jest bardzo ważną dziedziną przemysłową każdego rozwijającego się państwa. Umożliwia odzyskanie cennych materiałów z różnego typu odpadów – starych sprzętów RTV i AGD, mebli, gazet czy wyeksploatowanych samochodów. Niektóre firmy działające w branży recyklingowej specjalizują się w skupie konkretnego rodzaju odpadów. Często tak jest np. w przypadku kabli. Jakie surowce można z nich pozyskać?

Jakie kable i przewody można oddawać do skupu?

Kable i przewody są obecnie wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Używa się ich w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, ale też w przemyśle technologicznym. Z kabli korzysta się w branży górniczej, energetycznej, elektrycznej, górniczej czy motoryzacyjnej. Dzisiejsza technologia pozwala na odzyskiwanie praktycznie każdego rodzaju kabli i przewodów, czy to telekomunikacyjnych, czy też kabli ziemnych, określanych jako „tłuste”. Możliwe jest również pozyskanie surowców z przewodów o bardzo małej średnicy, które są charakterystyczne dla np. złączy kapilarnych. Jak informuje przedstawiciel z firmy P&S Recykling – do skupu najczęściej przekazywane są:

  • kable i przewody pochodzące z zakładów produkcyjnych,
  • kable  przewody pochodzące z rozbiórki pojazdów, sprzętów AGD, RTV, komputerów
  • kable ziemne w otulinie stalowej i ołowianej,
  • kable druciane,
  • wiązki samochodowe,
  • wiązki samochodowe bez kostek.

Za wszystkie tego typu odpady, które przekazywane są firmie recyklingowej, przysługuje wynagrodzenie w formie pieniężnej. Jego wysokość uzależniona jest od rodzaju okablowania oraz cennika skupu.

Jak wygląda recykling kabli i przewodów?

Sposób powtórnej obróbki kabli i przewodów zależy od materiału, z którego zostały one wykonane. Na początku odpady podlegają dokładnej segregacji. Przewody wyprodukowane z tworzyw sztucznych bądź metali są kruszone, przesiewane i mielone do postaci granulatu. Granulat ten wykorzystywany jest później do produkcji nowych elementów. Jeśli zaś kable pokryte są otuliną, należy ją najpierw mechanicznie oddzielić od rdzenia. W przypadku kabli z miedzi, złom miedziany umieszcza się w specjalnym piecu, gdzie ulega on stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Roztopioną miedź wylewa się do sztabek.

Postępuje się tak jedynie z materiałem wysokiej jakości. Gdy mamy do czynienia z surowcem o przeciętnych parametrach, poddaje się go tylko oczyszczaniu przy użyciu kwasu siarkowego. Z kabli i przewodów można odzyskać więc miedź, aluminium i tworzywa sztuczne. Z całej tej procedury wynika też wiele korzyści dla środowiska naturalnego – chodzi o redukcję ilości odpadów w naszym otoczeniu oraz zabezpieczenie ziemi i wód gruntowych przed przedostawaniem się toksycznych związków takich jak np. rtęć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz