Materiał Partnera

Recykling kabli i przewodów

Recykling kabli i przewodów

Recykling to bardzo ważny sektor gospodarczy każdego rozwiniętego i rozwijającego się państwa. Dotyczy on odzysku między innymi aluminium, miedzi, czy innych metali kolorowych. Nowoczesne technologie pozwalają przy tym uzyskiwać wysokiej klasy oczyszczone materiały, między innymi w postaci granulowanej. W taki sposób pozyskuje się cenne surowce między innymi z kabli oraz różnego rodzaju przewodów.

Jakie kable i przewody są recykligowane?

Kable i przewody wykorzystywane są dzisiaj zarówno do potrzeb mieszkalnych, jak i technologicznych. Odzyskiwane są one zatem z wyrobów dedykowanych dla budownictwa, przemysłu, energetyki, motoryzacji, elektryki, górnictwa i wielu innych sektorów gospodarczych. Odzyskiwane mogą być przy tym linki napowietrzne, przewody montowane w pojazdach i sprzętach RTV/AGD, czy też różne typy kabli. Najlepsze firmy recyklingowe przeprowadzają odpowiednie nowoczesne procesy do przerobu przewodów suchych, żelowanych kabli telekomunikacyjnych oraz ziemnych kabli „tłustych”. Podkreślić warto również to, że dzisiejsze urządzenia recyklingowe, pozwalają na przeróbkę wielu odmian wyrobów instalatorskich aluminiowych lub miedzianych, również tych o bardzo niskich średnicach – mowa o kablach telefonicznych, komputerowych, kapilarnych, czy tych do tablic danych.

Na czym polega recykling kabli miedzianych oraz aluminiowych przewodów?

Do recyklingu kabli miedzianych oraz aluminiowych przewodów służą specjalistyczne maszyny oraz urządzenia, które uczestniczą w procesach rozdrabiania, mielenia, granulacji, separacji, czy rafinacji. Wielokrotnie złożone linie technologiczne są w stanie przerobić nawet do 2000 kilogramów materiału wsadowego na jedną godzinę! Polskie firmy rocznie dzięki temu odzyskują dziesiątki ton między innymi wysokiej klasy miedzi, z której tworzy się specjalny granulat do dalszego przerobu. Tym zajmuje się między innymi innowacyjna firma SKROMET, która oprócz szeroki pojętego recyklingu, prowadzi również profesjonalny skup w dużej mierze opierający się na odbiorze surowców wtórnych własnym transportem.

Zalety recyklingu kabli i przewodów

Recykling kabli i przewodów jest bardzo opłacalny zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Przy recyklingu miedzi, czy aluminium zużywa się nawet do 85% mniej energii niż przy pierwotnym przerobie oraz wydobyciu. Warto przy tym podkreślić, że odzyskiwane surowce zachowują pełnię swoich unikalnych własności technicznych. Dzięki temu zysk, jaki przynoszony jest całej branży jest olbrzymi. Już dzisiaj cały sektor recyklingu warty jest setki milionów euro!

 

Opracowanie:
Milejowice 7
tel. 71 316 52 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz