Artykuł sponsorowany

Recykling – jakie odpady można ponownie wykorzystać?

Recykling – jakie odpady można ponownie wykorzystać?

Dzięki recyklingowi możliwe jest ponowne wykorzystanie materiałów, które są już odpadami. Recykling niesie się sobą wiele różnych korzyści – pozwala na przetwarzanie wielu różnych odpadów – papierowych, plastikowych i metalowych. Dzięki niemu produkcja jest znacznie tańsza, a ludzie nie toną w górach odpadów. Co warto wiedzieć na temat recyklingu? Jakie płyną z niego korzyści? Sprawdź, czytając nasz artykuł!

Recykling - co musisz wiedzieć?

Głównym założeniem recyklingu jest ponowne wykorzystanie odpadów. Główną ideą recyklingu jest korzystny wpływ na środowisko. Recykling pozwala to osiągnąć poprzez ograniczenie ilości śmieci trafiających na wysypiska i spowolnienie eksploatacji złóż naturalnych. Recykling ma pozwolić na maksymalne wykorzystanie odpadów, co ma też korzystny wymiar ekonomiczny – taka praktyka wpływa na obniżenie kosztów produkcji wyrobów z wszystkich podlegających recyklingowi materiałów. Firmą zajmującą się recyklingiem różnego rodzaju odpadów jest Korporacja MSK. Do należących do niej punktów skupu możemy oddać niemal wszystkie nadające się do przetworzenia odpady – od makulatury po sprzęt AGD.

Odpady nadające się do recyklingu

Myśląc o recyklingu, powinniśmy pamiętać, że większość odpadów generują dziś gospodarstwa domowe. Dlatego tak naprawdę to od naszego postępowania zależy to, czy będziemy żyć w czystym środowisku, czy utoniemy w śmieciach. Rocznie przeciętny mieszkaniec naszego kontynentu generuje nawet pół tony odpadów. Mimo rosnącej świadomości ekologicznej, edukacji i modnych ostatnio ruchów zero-waste nadmierny konsumpcjonizm prowadzi do wytwarzania niesamowitej ilości odpadów. Na szczęście większość z nich można przetworzyć. Powinniśmy pamiętać, że jest to możliwe tylko wtedy, kiedy we własnym domu prowadzimy wstępną segregacje odpadów. Podstawowy podział odpadów to cztery grupy – szkło, plastik, papier oraz metale. Segregacja odpadów nie wymaga wielkiego wysiłku, a bardzo się nam opłaca – za wywóz odpadów segregowanych płacimy znacznie mniej. Poza tym, jeśli chcemy oddać odpady do punktu skupu – w ten sposób mamy szanse nawet na nich zarobić.

Recykling krok po kroku

Recykling to wieloetapowy proces, który – jak pisaliśmy wyżej – zaczyna się już w naszym domu.

  1. Pierwszym krokiem do ponownego wykorzystania odpadów jest ich segregacja. Wstępna segregacja odbywa się w domu. Ważne, by odpady nie były zanieczyszczone – wtedy ich ponowne wykorzystanie jest znacznie bardziej prawdopodobne. Wstępnie posegregowane odpady trafiają do sortowni, gdzie są sprawdza i rozdzielane według bardziej precyzyjnych wytycznych.
  2. Kolejny krok to rozdrabnianie posegregowanych odpadów. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia, nazywane młynami lub rozdrabniaczami. Pocięte na drobne kawałeczki odpady znacznie łatwiej jest ponownie wykorzystać. Pozwala to też na łatwiejszy transport tych materiałów – niezależnie od tego, czy to tworzywa sztuczne, szkło, czy metal. 
  3. Ważnym etapem jest też mycie odpadów – trzeba się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń, dlatego pocięte odpady trafiają do specjalnych wanien zawierających specjalnie dobrane środki czyszcząc, pozwalające pozbyć się brudu.
  4. Po umyciu i rozdrobnieniu materiał jest gotowy do wytłaczania z niego nowych produktów.

Firma zajmująca się recyklingiem musi dysponować rozbudowaną linią produkcyjną, oraz zapleczem magazynowym, pozwalającym na składowanie dużych ilości odpadów.

Co warto oddać do skupu?

Warto wiedzieć, że do skupu odpadów możemy oddać wiele rzeczy, których nie wolno nam po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Dotyczy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju sprzętu AGD. Przepisy zabraniają wyrzucania zepsutych urządzeń elektrycznych do zwykłych kontenerów z odpadami. Jeśli chcemy się więc pozbyć zepsutej lodówki lub pralki, po prostu odwieźmy je do punktu złomu. Dodatkowo otrzymamy za to zapłatę – i to całkiem satysfakcjonującą, ze względu na miedziane druty, które znajdują się w przewodach elektrycznych takich urządzeń. Skupy odpadów płacą za dostarczenie im śmieci, ponieważ przetwarzanie już raz użytych materiałów jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie ich bezpośrednio ze złóż. Dlatego recykling opłaca się wszystkim. Do skupów odpadów prowadzonych przez Korporację MSK możemy oddać makulaturę, opakowania foliowe, odpady z żelaza, metale kolorowe, takie jak miedź, brąz, mosiądz czy cynk. Firma prowadzi też skup puszek aluminiowych i starych akumulatorów. Prowadzone przez nią punkty skupu znajdują się w kilku miejscach we Wrocławiu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz