Artykuł sponsorowany

Recykling – by chronić środowisko naturalne

Recykling – by chronić środowisko naturalne

Zdecydowana większość z nas doskonale wie, jak ważne jest środowisko naturalne. W ostatnich latach wiele przeprowadzanych akcji społecznych jest ukierunkowanych na uświadamianie społeczeństwa, w jaki sposób może ono chronić swoje najbliższe otoczenie. Poza segregowaniem śmieci, nie można zapomnieć o recyklingu. Dzięki niemu możliwe jest zarówno ograniczenie ilości zużywanych surowców, jak i generowanych odpadów. By prawidłowo wskazać np. opakowania nadające się do recyklingu, niezbędne jest sprawdzenie, czy znajduje się na nich kod recyklingu. Jeżeli tak, to materiał docelowo powinien trafić do specjalnej firmy, która zajmie się jego przetworzeniem.

Jak to działa?

Recykling jest uzasadniony nie tylko chęcią ochrony środowiska naturalnego. Równie istotne są względy finansowe. By recykling był opłacalny ekonomicznie, niezbędne jest współdziałanie firm produkujących np. opakowania i tych, które będą je odzyskiwać. Jeżeli producenci nie ustalą wspólnej polityki w zakresie tworzenia produktów, to recykling nie będzie miał większego wpływu na ochronę środowiska, bo ilość zużywanych surowców naturalnych będzie wielka. Ponieważ dziś kładzie się duży nacisk na ochronę środowiska, producenci dbają o to, by trzymać się ustalonych zasad, pozwalających m.in. uprościć segregację odpadów.


Recykling nie byłby możliwy, gdyby nie fakt, że na rynku działają specjalistyczne firmy zajmujące się odzyskiwaniem materiałów. Znaczenie ma również działalność konsumentów – segregując odpady, ograniczają koszty zakładów recyklingowych, przyczyniają się również do tego, że działają one sprawniej. W ten sposób możliwa jest zarówno ochrona środowiska naturalnego przed zniszczeniem (dzięki firmom recyklingowym zmniejsza się powierzchnia wysypisk śmieci), jak i wdrożenie promowanych zasad zrównoważonego rozwoju.

Maszyny mają znaczenie

Skoro recykling jest zjawiskiem pożądanym, bo pozwala ograniczyć ilość wykorzystywanych na co dzień surowców naturalnych, to budowa nowych zakładów zajmujących się właśnie taką działalnością jest również mile widziana. Aktualnie na rynku działają zarówno firmy zajmujące się recyklingiem np. szkła czy plastikowych butelek, jak i kabli i przewodów. Wszystkie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki nim do producentów opakowań trafia część odzyskanego surowca, z którego można produkować.


Przykładem firmy, której działalność została ukierunkowana na recykling kabli i przewodów Cu i Al, jest Skromet sp.j. Jak pozostałe przedsiębiorstwa działające w branży, współpracuje ona z producentami, a jej docelowymi klientami są przedsiębiorcy poszukujący granulatów Cu i Al. Mimo że wszystkie podmioty działające w branży recyklingowej dynamicznie się rozwijają, to nie można zapomnieć, że na tej płaszczyźnie wiele stosowanych rozwiązań znajduje się jeszcze w fazie testowej. Wciąż też tylko część produktów jest przetwarzanych – nie wszyscy konsumenci pamiętają o segregowaniu śmieci, część nie ma wiedzy na temat korzyści płynących z wdrażania takich rozwiązań. Pracy mającej usprawnić działanie recyklingu zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest jeszcze sporo.

Oceń artykuł (4)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz