Artykuł sponsorowany

Recykling baterii litowo-jonowych – co powinieneś o nim wiedzieć?

Recykling baterii litowo-jonowych – co powinieneś o nim wiedzieć?

Zużyte baterie od stanowią ogromny problem z punktu widzenia odpadów domowych i przemysłowych. Chociaż technologia produkcji akumulatorów bardzo się zmieniła, nawet najbardziej zaawansowane baterie litowo-jonowe mogą zawierać materiały, które można uznać za niebezpieczne. Na szczęście recykling akumulatorów jest obecnie powszechną praktyką i coraz więcej skupów elektroodpadów podejmuje się odzysku baterii.

Baterie litowo-jonowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Czołowi producenci elektroniki często powołują się na badania naukowe, wedle których lit jest jednym z najmniej toksycznych metali wykorzystywanych do produkcji baterii. Jest w tym część prawdy, niemniej warto zauważyć, że niektóre typy akumulatorów litowo-jonowych zawierają metale, takie jak kobalt, które są bardzo szkodliwe, nawet w stosunkowo niewielkich ilościach.
Na szczęście, producenci coraz częściej rezygnują z baterii litowych na rzecz bezpieczniejszych, nietoksycznych i stosunkowo powszechnych materiałów, takich jak tlenek manganu lub fosforan.

Dlaczego recykling akumulatorów jest taki ważny?

Każde ogniwo w akumulatorze jest oddzielną jednostką – wystarczy uszkodzić pojedynczą strukturę, aby doszło do reakcji łańcuchowej i wycieku szkodliwych metali. Wdychanie lub inny kontakt z metalami, takimi jak kobalt, może spowodować bardzo poważne problemy zdrowotne. Recykling baterii w sprawdzonym punkcie, takim jak Karat Recykling S.A., jest jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim oraz ochronę środowiska naturalnego przed wyciekiem toksycznych substancji.

Odzysk baterii litowo-jonowych

Proces recyklingu akumulatorów litowo-jonowych rozpoczyna się od dezaktywacji polegającej na całkowitym rozładowaniu baterii w celu usunięcia zmagazynowanej energii i zapobieżenia niespodziewanemu zdarzeniu termicznemu (elektrolit można również zamrozić, aby zapobiec reakcjom elektrochemicznym podczas procesu kruszenia). W następnych etapach wykonuje się obróbkę mechaniczną (kruszenie ogniw akumulatora), pirometalurgiczną (ekstrakcja metali) oraz hydrometalurgiczną (procesy wodne).
Po zdemontowaniu następuje rozdzielenie folii miedzianej i aluminiowej, separatora oraz materiałów powlekających. Aby odzyskać lit, niezbędne jest przeprowadzenie procesu hydrometalurgicznego obejmującego ługowanie, ekstrakcję, krystalizację i wytrącanie z ciekłego roztworu. Obróbka hydrometalurgiczna służy do odzysku czystych metali, np. litu, uzyskiwanych z oddzielonych materiałów powłokowych po procesach mechanicznych lub z żużla w procesach pirometalurgicznych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz