Materiał Partnera

Recesja dziąseł – jak leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

Recesja dziąseł – jak leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

Diagnozowanie recesji dziąseł jest proste. Choroba ta charakteryzuje się obniżoną linią dziąseł przy każdym zębie lub tylko przy jednym/kilku. Odsłonięte zostają w ten sposób szyjki, a to może być niebezpieczne dla zdrowia uzębienia i całej jamy ustnej. Brak leczenia recesji dziąseł może bowiem doprowadzić do poważnego i nieodwracalnego schorzenia – parodontozy.

Czym charakteryzuje się recesja dziąseł?

Recesja dziąseł to choroba tkanki miękkiej, która doprowadza do obniżenia naturalnej linii dziąseł, a nawet swoistego odklejania się ich od uzębienia. Odsłonięte szyjki zębowe wyglądają zaś bardzo nienaturalnie – ząb wygląda na dłuższy niż w rzeczywistości. Oprócz tego przy recesjach pojawia się silna nadwrażliwość na chłodne i gorące substancje, a także słodkości. Wielokrotnie pacjenci skarżą się także na krwawienie, obrzęki, przetarcia i mniejsze lub większe nawracające stany zapalne.

Dlaczego recesja dziąseł jest niebezpieczna?

Recesja dziąseł to nie tylko stany zapalne czy pogorszona estetyka. Niestety schorzenie to ma poważne konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim może przekształcić się w parodontozę, czyli chorobę zapalną przyzębia. To właśnie ten zespół tkanek otaczających zęby zapewnia im ochronę, stabilizację oraz prawidłowe ustawienie w zębodole. Jeśli recesja przekształci się w paradontozę, pacjent może nawet stracić zęby.

W mniej czarnych scenariuszach zęby – szczególnie szyjki zębowe – narażone są na ataki próchnicy oraz na demineralizację. To prowadzi do poważnych uszkodzeń zębów oraz silnego bólu.

Przyczyny recesji dziąseł

Przyczyn recesji dziąseł może być wiele i często łączą się one ze sobą. Niekiedy schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, ale najczęściej pojawia się poprzez złe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Recesja dziąseł może być wynikiem źle dobranego włosia szczoteczki do zębów oraz nieodpowiednich agresywnie działających past.

Wiele przypadków recesji dziąseł związanych jest także z problemami ortodontycznymi. Skrzywienia zębów sprzyjają deformacjom w obrębie przyzębia. Wspomnieć należy także o braku leczenia nocnego zgrzytania zębami, które może spowodować recesję lub nawet o domowym wybielaniu zębów. Fluor i inne substancje wybielające o wysokim stężeniu osłabiają dziąsła.

Czy recesję dziąseł można wyleczyć?

Choć dziąsła samoistnie nie odrastają, dzisiaj istnieją skuteczne sposoby na leczenie tej przypadłości. Przede wszystkim pacjent wraz ze stomatologiem powinien dobrać idealną dla swojej jamy ustnej szczoteczkę do zębów. Włosie powinno być miękkie, a szczoteczka powinna posiadać specjalne gumki zabezpieczające dziąsła. Ważne jest także zmienienie nawyków właśnie dotyczących mycia zębów np. zmniejszenie nacisku czy czasu szczotkowania.

Dentyści zawsze osobom z recesjami dziąseł polecają także ważne ochronne zabiegi higieny jamy ustnej. Zalicza się do nich scaling, piaskowanie, fluoryzację oraz lakierowanie zębów. To właśnie te zabiegi mogą zabezpieczyć szyjki zębowe przed próchnicą. Wyeliminowana zostaje także nadwrażliwość, bóle, stany zapalne i krwawienie. Niekiedy pacjent kierowany jest do innych specjalistów, którzy przepisują również odpowiednie leki doustne sprzyjające regeneracjom tkanki miękkiej.

Gdzie udać się na leczenie recesji dziąseł?

Recesjami dziąseł nie zajmuje się każdy dentysta czy stomatolog. Wybierać należy specjalistyczne klinki oraz gabinety, gdzie działają chirurdzy stomatologiczni oraz protetycy i periodontolodzy. Przykładem polecanego miejsca jest S-CLINIC, gdzie w skutecznym leczeniu nie tylko chorób przyzębia, ale przede wszystkim zębów pomaga również najnowocześniejszy sprzęt.

Leczenie recesji dziąsła

Dobór szczoteczki, pasty, a także zabiegi higieny jamy ustnej to ważne działania, ale nie pozwolą one pozbyć się problemu. Jednym sposobem na przywrócenie dawnej linii dziąseł na swoje miejsce jest przeprowadzenie przeszczepu tkanki miękkiej. Nie jest to jednak bardzo inwazyjny zabieg, a polega on na uzupełnieniu utraconej tkanki tą pobraną z podniebienia. Oczywiście przygotowanie do takiej operacji jest złożone. W jamie ustnej nie mogą toczyć się żadne stany zapalne, zęby muszą być dobrze oczyszczone, a niekiedy wcześniej należy przejść leczenie ortodontyczne.

Czy możliwe jest zatem całkowite wyleczenie? Odpowiedź jest niejednoznaczna. W większości przypadków zabieg chirurgiczny zatrzymuje pogłębianie się recesji. Jego efekt zależy jednak od klasy recesji, jej stopnia, rozległości recesji, a także od wielu innych elementów. Najlepsze rokowania uzyskują pacjenci, których recesja nie pogłębia się (recesja bierna), a ich linia uśmiechu nie odsłania dziąseł. 

Opracowanie:
Nowy Sącz, Rokitniańczyków 28 lok. 2
tel. 603 910 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz