Artykuł sponsorowany

Realizacja e-recepty w aptece

Realizacja e-recepty w aptece

W obecnych czasach coraz większa liczba pacjentów korzysta z e-recept, czyli recept elektronicznych, które zostały wprowadzone w styczniu 2019 roku. Ogromną zalet recept w formie elektronicznej jest brak problemu z jej odczytaniem, z czym często mogliśmy się spotkać. Jednak nadal nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób e-recepta może być zrealizowana w aptece. Zobacz, co trzeba wiedzieć o e-recepcie i jej realizacji.

E-recepta – czym właściwie jest?

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty, którą lekarze wypisywali w formie papierowej. Zawiera ona informacje na temat przepisanych leków, które są zapisywane w systemie informatycznym. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone na początku 2019 roku, aczkolwiek wówczas możliwe było jeszcze wystawiane tradycyjnych recept. Na dzień dzisiejszy (od 8 stycznia 2020) wszystkie recepty wystawiane są jedynie w formie elektronicznej. Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że dojdzie do awarii systemu. Wtedy możemy otrzymać receptę w formie papierowej. Z informacji przekazanych przez farmaceutę z apteki Multi-Lek z Opola, wynika, że na jednej elektronicznej recepcie można znajdować się tylko jeden lek lub inny produkt, który znajdziemy w aptece. Jednakże istnieje możliwość połączenia pięciu e-recept w jedną zbiorczą.

Elektroniczna recepta – jak ją zrealizować w aptece?

Lekarze, którzy wypisują recepty elektroniczne, mogą przepisać na jednej e-recepcie leki, które przeznaczone są na maksymalnie 360-dniowy okres użycia. Z kolei pielęgniarki lub położne mogą wystawiać e-recepty na okres 180 dni. Od początku kwietnia farmaceutyczne recepty elektroniczne mogą być także wystawiane przez farmaceutów, o ile zdrowie i życie pacjenta jest zagrożone.

W trakcie jednej wizyty w aptece pacjent ma możliwość wykupienia leków, które przeznaczone są maksymalnie na 180 dni leczenia, a resztę leków może wykupić później. Termin realizacji recept elektronicznych obecnie wynosi 365 dni, o ile zostały one wystawione w terminie od 7 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., natomiast e-recepty wystawione po tym okresie ważne są przez 30 dni, jednak lekarz ma możliwość zapisania dłuższego terminu realizacji recepty, pod warunkiem, że nie przekroczy on 365 dni. Warto jednak podkreślić, że apteki realizują recepty na antybiotyki w ciągu maksymalnie 7 dni, a na środki odurzające oraz substancje psychotropowe 30 dni.

Recepta elektroniczna może mieć trzy postaci. Pierwsza z nich to papierowy wydruk informacyjny, który zawiera klucz dostępu do recepty składający się z kodu kreskowego i czterocyfrowego kodu. Druga postać to wiadomość e-mail wraz z przedstawionym wydrukiem w formie pliku PDF. A ostatnia postać to wiadomość SMS, która zawiera klucz dostępu do recepty. Udając się do apteki, wystarczy przedstawić farmaceucie wydruk, SMS lub plik PDF. Następnie farmaceuta odczytuje klucz, czyli kod kreskowy lub prosi o przekazanie kodu cyfrowego i numeru pesel pacjenta. Potem dostęp do leków zapisanych na e-recepcie jest możliwy, a my możemy wykupić leki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz