Artykuł sponsorowany

Rdzenie ferrytowe w ofercie firmy Aet

Rdzenie ferrytowe w ofercie firmy Aet

Rdzeń ferrytowy jest najczęściej wykorzystywany do tłumienia sygnałów o wysokich częstotliwościach w komponentach elektronicznych. Jest to magnetyczny element indukcyjny, wykonany z materiału ferrytowego, wykazujący duży opór elektryczny oraz stosunkowo małą indukcję nasycenia. Zakres stosowania rdzeni jest bardzo szeroki i zależy od: materiału ferrytowego, kształtu i wielkości. Sprawdź, jakie rdzenie ferrytowe znajdują się w ofercie firmy Aet.

Czym są rdzenie ferrytowe?

Rdzeń ferrytowy jest magnetycznym elementem indukcyjnym, zbudowanym z materiału ferrytowego czyli niemetalicznego materiału ceramicznego. Należy on do grupy materiałów magnetycznych miękkich, tzn. takich, które łatwo ulegają rozmagnesowaniu. Rdzeń ferrytowy może pełnić bardzo różne funkcje. Zakres jego stosowania zależy przede wszystkim od zastosowanego materiału ferrytowego, kształtu oraz wielkości. Najpopularniejsze w ofercie firmy Aet są ferryty manganowo-cynkowe (Mn-Zn), które posiadają wysoką przenikalność µ oraz niskie straty mocy w odniesieniu do innych materiałów magnetycznych. Rdzenie ferrytowe poprzez proces technologiczny, składający się z: przemiału, wstępnego spiekania, formowania kształtek, spiekania końcowe (w temperaturze około 1000–1400 °C) oraz obróbki mechanicznej.

Podział materiałów ferrytowych Mn-Zn

Materiały ferrytowe Mn-Zn, dostępne w ofercie firmy Aet, posiadają charakterystyczne i specyficzne właściwości. W związku z tym, można je podzielić na:

  • materiały mocowe, które cechują się niskimi stratami mocy przy różnych częstotliwościach pracy, co umożliwia stosowanie ich do budowy transformatorów i dławików mocy w zasilaczach impulsowych i przetwornicach napięć,
  • materiały filtrowe, charakteryzujące się niskimi stratami, stabilnością temperaturową, w czasie, dużą dokładnością indukcyjności oraz wysokim współczynnikiem dobroci (znajdują zastosowanie w obwodach rezonansowych i transformatorach szerokopasmowych, impulsowych, cewkach i dławikach),
  • materiały o wysokiej przenikalności, posiadające wysoką wartość stałej AL, idealnie nadają się do budowy podzespołów indukcyjnych o  wysokiej wartości indukcyjności, transformatorów dopasowujących, symetryzujących i  dławików skompensowanych prądowo.

Zastosowanie rdzeni ferrytowych

Rdzenie ferrytowe wykonane z tych materiałów ferrytowych Mn-Zn, dostępne są w następujących kształtach i konfiguracjach: E, EI, EF, EFD, EP, ER, ETD, PQ, RM, UI, a także rdzenie kubkowe P, planarne EE i EI oraz pierścieniowe R. Z kolei materiały ferrytowe niklowo-cynkowe Ni-Zn, charakteryzują się bardzo wysoką wartością rezystancji. Daje im to możliwość pracy w wysokich częstotliwościach, tym większych, im mniejsza wartość przenikalności początkowej. Cechy te powodują, iż rdzenie z tych materiałów świetnie tłumią zakłócenia elektromagnetyczne w różnych zakresach częstotliwości.

Firma Aet z Ostrowa Wielkopolskiego, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości rdzeni ferrytowych i innych elementów indukcyjnych w bardzo wielu rodzajach, jak i również według projektu klienta. Doświadczeni specjaliści z firmy Aet wprowadzają wiele innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowania. Co więcej, oferuje ona także szeroki zakres możliwości szlifowania rdzeni ferrytowych, zgodnie z wymaganiami technicznymi klienta.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Staroprzygodzka 170
tel. 62 737 49 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz