Artykuł sponsorowany

Raporty przedsiębiorstw i związane z nimi obowiązujące terminy

Raporty przedsiębiorstw i związane z nimi obowiązujące terminy

Sprawozdanie finansowe jest niezwykle istotnym dokumentem, zawierającym uporządkowane przedstawienie finansów danej firmy. Dotyczy ono roku obrachunkowego, a obowiązek sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich podmiotach gospodarczych, które ewidencjonują przychody i koszty na podstawie ksiąg rachunkowych. Co powinno się w nim znaleźć i co warto wiedzieć na temat sprawozdania finansowego?

Czym jest sprawozdanie finansowe i kto ma obowiązek jego składania?

Sprawozdanie finansowe jest dokumentem, w którym zawarte są informacje finansowe o działalności firmy w danym roku. Obowiązek sporządzania i składania takiego sprawozdania dotyczy przedsiębiorstw, które prowadzą księgi rachunkowe. Warto podkreślić, że są to zarówno firmy, które zgodnie z ustawą o rachunkowości prowadzą rachunkowe księgi, jak i te, które samodzielnie wybrały ten sposób księgowania. Forma prowadzenia działalności nie ma tutaj znaczenia – obowiązek sprawozdawczy może dotyczyć jednoosobowej działalności, jak i spółek – osobowej czy kapitałowej. Natomiast spółki jawne oraz partnerskie, jeśli nie osiągają przychodów wyższych niż 2 miliony euro, sprawozdań finansowych składać nie muszą. Jednak ciąży na nich inny obowiązek – muszą złożyć oświadczenie o braku obowiązku sporządzania i składania sprawozdania finansowego w odpowiednim Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co znajduje się w sprawozdaniu finansowym?

Sprawozdania finansowe sporządzane są w języku polskim i powinny zawierać kilka elementów. Pierwszym jest bilans, wykazujący stan aktywów i pasywów na dzień, który kończy zarówno bieżący, jak i poprzedni rok obrotowy. Następnie w sprawozdaniu finansowym powinien być zawarty rachunek zysków i strat. Oddzielnie wykazujemy w nim przychody, zyski, koszty i straty. Na końcu zawarte są informacje dodatkowe, na przykład opisujące przyjętą w firmie politykę rachunkowości. To jednak nie wszystko – sprawozdanie finansowe powinno zawierać też załączniki, obejmujące uchwałę zatwierdzającą dokumenty, uchwałę o podziale zysku bądź pokryciu strat i w przypadku spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych – sprawozdanie działalności. Sporządzić sprawozdania pomagają doświadczeni doradcy podatkowi, z takich firm jak Ceny Transferowe.

Jaki jest termin na sprawozdanie finansowe?

Spółki, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, mają trzy miesiące na przygotowanie sprawozdania, liczone od dnia bilansowego (jest to dzień, na który sporządza się sprawozdanie – jeśli rok obrotowy przedsiębiorstwa pokrywa się z kalendarzowym, bilansowym dniem będzie więc 31 grudnia). Dlatego też, jeśli rok obrotowy pokrywa się również z kalendarzowym w danej firmie, termin na sporządzenie sprawozdania upływa wówczas w dniu 31 marca. Sprawozdanie finansowe musi być następnie sprawdzone przez właściwe organy w przedsiębiorstwie, obejmujące na przykład wspólników czy ich walne zgromadzenie. W przypadku właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej ten także musi je zatwierdzić. Należy pamiętać o terminie zatwierdzenia sprawozdania, który wynosi 6 miesięcy, licząc od dnia bilansowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz