Artykuł sponsorowany

Rajski wypoczynek na Zanzibarze – praktyczny poradnik

Rajski wypoczynek na Zanzibarze – praktyczny poradnik

Wyjazd na Zanzibar to marzenie wielu podróżujących osób. Lazurowa woda, biały piasek i obcowanie z bardzo bogatą lokalną kulturą kuszą turystów. Przed wyjazdem należy jednak dokładnie zapoznać się kwestiami dotyczącymi wypoczynku na Zanzibarze. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Informacje praktyczne

Wskazówka nr 1: Sprawdź ważność swojego paszportu. Tanzania, podobnie jak wiele innych krajów, wymaga, aby twój paszport był ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od momentu planowanego zakończenia podróży. Obowiązkowa jest także wiza. Wykupić ją możesz na kilka sposobów:

  • w ambasadzie w Berlinie (Polska podlega bowiem pod tamtejszą ambasadę);
  • na stronie internetowej  Biura Imigracyjnego w Tanzanii;
  • na lotnisku bezpośrednio po przylocie;
  • przez biuro podróży (jeżeli korzystasz z jego usług) –  w ofercie np. biura Exotico

Koszt wizy na lotnisku to 50 euro. Urzędnicy zdecydowanie preferują płatność kartą kredytową, więc jeżeli masz możliwość, zapłać w ten sposób. Zgodnie z przepisami mają oni jednak obowiązek przyjąć też gotówkę. Przy wjeździe poproszeni zostaniecie także o wypełnienie karty celnej, przy wyjeździe – o deklarację wyjazdu, formularze obydwu dostępne są na lotnisku.

Wskazówki dojazdu

Są dwa sposoby dostania się na Zanzibar – drogą lotniczą i morską. Na wyspie funkcjonuje międzynarodowe lotnisko. Z Europy na wyspę przylecieć wieloma liniami m.in. Qatar Airways, a także KLM. Z Tanzanii z kolei można dolecieć na Zanzibar m.in. linią Precision Air oraz małymi samolotami lokalnych linii.  Z Dar es Salaam w Tanzanii codziennie kursuje też promy w cenie 35 dolarów.

Pogoda na Zanzibarze

Główny sezon turystyczny na Zanzibarze przypada na miesiące grudzień – luty. Jest wówczas gorąco (nawet ponad 35 stopni) i prawie nie pada. Pod koniec marca zaczyna się główna pora deszczowa. Miesiące lipiec, sierpień i wrzesień to kolejna pora sucha, jednak nie tak gorąca, jak ta zimowa. Zdarzają się także przelotne opady. Krótka pora deszczowa zaczyna się w październiku i trwa do listopada, jednakże jest mniej intensywna niż ta wiosenna – pada bowiem co kilka dni i nie cały dzień.

Szczepienia i leki

Mimo że wyspa leży na terytorium Afryki, nie obowiązkowe są tu szczepienia. WHO zaleca jednak, aby mimo wszystko przed wylotem zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B oraz tężcowi i polio. Turyści często miewają tu też problemy żołądkowe, dlatego warto zaopatrzyć się w probiotyki i leki przeciw biegunce. Przydatne okażą się także środki na insekty (DEET min.50 %) oraz leki na malarię (np. Malarone).

Kuchnia, zwyczaj, tradycje, ciekawostki

Kuchnia Zanzibaru jest bardzo różnorodna. Wyczuwalne są w niej wpływy indyjskie, arabskie i afrykańskie. Jest więc bardzo aromatyczna i opiera się głównie o ryż, owoce i ryby oraz owoce morza. Przyprawy są najczęstszym rodzajem pamiątki przywożonej z Zanzibaru. Podobnie jak pamiątki związane z Freddiem Mercurym, który to urodził się w Stone Town na Zanzibarze. Nie szukaj na wyspie alkoholu – Tanzania to kraj muzułmański, dlatego dostęp do niego jest mocno ograniczony. Mieszkańcy wyspy są życzliwi, ale nie możemy być zbyt bezpośredni w kontaktach z nimi i najlepiej okazywać im szacunek. W dobrym tonie jest także powstrzymanie się od negocjacji ceny kupowanych produktów. Walutą obowiązującą jest szyling tanzański (1 dolar = 2319 szylingów). Możesz na miejscu płacić także dolarami, pamiętaj jednak, aby wydane były one po 2006 roku. Tubylcy są nieufni wobec starszych banknotów, więc nimi nigdzie nie zapłacisz. Rzadko można płacić też kartą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz