Artykuł sponsorowany

radca prawny Piotr Manowski| Na czym polega zastępstwo procesowe?

radca prawny Piotr Manowski| Na czym polega zastępstwo procesowe?

Interpretacja zawiłych przepisów prawnych oraz różnego rodzaju procedur, czy to przy przesłuchaniu na policji w charakterze świadka, czy podczas procesu sądowego, jest bardzo trudna dla osób, które nie posiadają wiedzy prawniczej. Tym samym nawet przy drobnych sprawach o wykroczenie warto wybierać swojego pełnomocnika spośród doświadczonych adwokatów czy radców prawnych takich jak mecenas Piotr Manowski, którego kancelarię znaleźć można w Tychach. Wielu prawników oferuje bowiem reprezentowanie klienta w ramach zastępstwa procesowego, a w dalszych częściach artykułu zdradzamy, na czym ono polega.

Czym jest zastępstwo procesowe?

Zastępstwo procesowe to nic innego jak reprezentowanie klienta przez wykwalifikowanego prawnika, który po przygotowaniu pełnomocnictwa ma prawo do reprezentowania oraz występowania w jego imieniu, czy to przed sądami powszechnymi, czy też organami administracji publicznej. W jaki sposób można udzielić adwokatowi lub radcy prawnemu wspomnianego pełnomocnictwa?

Po wybraniu kancelarii prawnej oferującej zastępstwo procesowe klient udziela pełnomocnictwa w formie pisemnej. Może odbyć się to także ustnie, ale tylko w ramach wykonania stosownego zapisu do protokołu postępowania. Podkreślić też warto, że przeważnie pełnomocnictwo wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości ustalonej przez ustawodawcę Dotyczy to przede wszystkim spraw cywilnych, w których wyspecjalizowany jest między innymi radca prawny Piotr Manowski. Jakie obowiązki może wykonywać taki specjalista w ramach zastępstwa procesowego?

Jakie czynności może podejmować pełnomocnik?

O reprezentowaniu klienta przez radcę prawnego mowa nie tylko w kontekście spraw sądowych cywilnych, rodzinnych, karnych czy pracowniczych. Dotyczy ono również postępowań przedsądowych, windykacji wierzytelności czy nawet przygotowywania projektów umów. Samo zastępstwo procesowe na ogół jednak dotyczy prowadzonych przez organy ściągania dochodzeń oraz procesów sądowych. Radcy prawni tacy jak mecenas Piotr Manowski mogą zatem wykonywać naprawdę różny zakres czynności w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • wnoszenie pozwów do sądu wraz z późniejszą reprezentacją klienta,

  • wnoszenia dodatkowych wniosków do rozpatrzenia przez sąd w trakcie prowadzonego postępowania,

  • zawieranie ugody,

  • uznawanie powództwa,

  • zrzekanie się roszczeń,

  • odpowiadanie na pisma urzędowe i sądowe,

  • reprezentację w postępowaniu odwoławczym i egzekucyjnym.

Pełnomocnik procesowy jest zatem często uprawniony do podejmowania wszelkich czynności prawnych w imieniu swojego klienta. Otrzymuje on zatem od sądu i innych organów pisma w sprawie, a więc na bieżąco może monitorować cały przebieg postępowania. Oczywiście radca prawny oferujący zastępstwo procesowe przygotowuje dla klienta swoistą strategię procesową – czy to linię obrony, czy też zbieranie materiałów dowodowych. Gwarantuje także porady prawne dostosowane do potrzeb i charakteru danej sprawy. Istotne jest zatem to, by wybrany prawnik podchodził do każdego zlecenia w indywidualny sposób. Jest to ważny element etyki pracy takich kancelarii jak ta prowadzona przez mecenasa Piotra Manowskiego w Tychach.

Jak wybrać pełnomocnika?

Jak już wspomniano, pełnomocnik – radca prawny czy też adwokat – muszą podchodzić do klientów w indywidualny sposób, gwarantując wysoką dyspozycyjność, kompleksowe porady prawne oraz ścisłą współpracę. Wybierając kancelarię prawną, warto jednak kierować się dodatkowo jej:

  • portfolio wygranych spraw,

  • wyspecjalizowaniem i stopniem skomplikowania prowadzonych dotychczas procesów,

  • sposobami pracy i technikami wdrażania właściwej strategii procesowej,

  • regionem prowadzonych spraw (nie każda kancelaria oferuje usługi dla podmiotów z całego kraju),

  • stawkami za zastępstwo procesowe.

Jeśli o wynagrodzeniu pełnomocnika mowa, tacy radcy prawni jak Piotr Manowski dostosowują cenę obsługi do rodzaju prowadzonej sprawy. Podkreślić jednak warto, że strony mają prawo umówić się właściwie na dowolną stawkę za świadczenie usług w zakresie pełnomocnictwa. W przypadku spraw o zapłatę wynagrodzenie minimalne regulowane jest jednak przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych. (Dz. U. poz. 1804 z późn. zm.).

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz