Artykuł sponsorowany

Radca prawny Aneta Jóźwiakowska potwierdza fakty i obala mity z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego oraz pracy

 Radca prawny Aneta Jóźwiakowska potwierdza fakty i obala mity z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego oraz pracy

Znaczna część Polaków wciąż próbuje samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i unika korzystania z profesjonalnych porad prawnych, wstydząc się trudnych sytuacji, w których się znalazła. Przez lata ugruntowało się wiele opinii dotyczących zasad postępowania i obowiązujących przepisów. O weryfikację kilku z nich poprosiliśmy eksperta z Kancelarii Radcy prawnego Anety Jóźwiakowskiej.

Komornik to jedyny sposób na odzyskanie swoich należności – fałsz

Aby móc skorzystać z usług komornika, należy dysponować tytułem wykonawczym (nakazem zapłaty lub wyrokiem sądu) opatrzonym klauzulą wykonalności. Sprawy sądowe potrafią trwać dosyć długo i są ostatecznością. Istnieją inne sposoby odzyskania środków pieniężnych. Wierzyciele, którzy nie są w stanie nakłonić dłużników do spłaty, mogą udać się po pomoc do kancelarii, w której specjaliści, tacy jak radca prawny Aneta Jóźwiakowska, podejmą działania polubowne zmierzające do rozwiązania problemu – przeprowadzą na przykład negocjacje.

Separacja umożliwia zasądzenie alimentów na rzecz małoletnich dzieci – PRAWDA

Małżonkowie, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie dłużej ze sobą żyć, mają dwie możliwości rozstania: rozwód lub separację. O ile pierwsze rozwiązanie finalnie rozwiązuje małżeństwo, o tyle drugie jedynie uchyla wspólnotę małżeńską – pożycie ulega więc całkowitemu rozkładowi, ale nie można ponownie zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Pozostałe skutki obydwu rozwiązań są jednak podobne. Przy separacji sąd może więc zasądzić alimenty i to zarówno na rzecz małoletnich dzieci, jak i drugiego małżonka, a ponadto ustalić kontakty z dziećmi, powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednej ze stron, podzielić majątek czy dokonać ustalenia, kto będzie korzystać ze wspólnego mieszkania.

– wymienia ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Anety Jóźwiakowskiej, zajmującej się udzielaniem porad również z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Po zwolnieniu dyscyplinarnym nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych – PRAWDA

Zwolnienie dyscyplinarne oznacza sytuację, w której pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia i z winy tego drugiego. Musi jednak mieć ku temu uzasadnione podstawy. Zgodnie z artykułem 52 Kodeksu Pracy do przyczyn otrzymania wilczego biletu zalicza się między innymi ciężkie naruszenie przez zatrudnionego podstawowych obowiązków pracowniczych w postaci na przykład nieuzasadnionego niestawienia się w miejscu pracy czy spożywania w nim alkoholu, a także popełnienie przestępstwa uniemożliwiającego dalsze wykonywanie obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz zawinioną przez zatrudnionego utratę uprawnień.

Skutki zwolnienia dyscyplinarnego są poważne i obejmują wpisanie tego faktu do świadectwa pracy, a ponadto utratę odprawy. Co więcej, przepadają także dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia oraz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

– wylicza ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Anety Jóźwiakowskiej.

Opracowanie:
Lublin, Prezydenta Gabriela Narutowicza 16 lok. 4
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz