Materiał Partnera

Publiczne, czy niepubliczne – jakie przedszkole wybrać

Publiczne, czy niepubliczne – jakie przedszkole wybrać

Publiczne czy niepubliczne? Takie pytanie zadają sobie co roku tysiące rodziców przedszkolaków. Jakie są różnice między prywatną a publiczną placówką? Jaką wybrać, by zapewnić dziecku najlepsze warunki w rozsądnej cenie?

Zalety przedszkoli niepublicznych

Jednym z największych plusów przedszkoli prywatnych jest mała liczba dzieci przypadających na jednego wychowawcę. Sprawia to, że każdemu dziecku poświęca się więcej uwagi, niż w przedszkolu publicznym. Pozwala to wychowawcom na lepsze poznanie swoich podopiecznych. Dzięki temu dzieci uczą się bardziej efektywnie, a nauczyciel, jest w stanie im wytłumaczyć niektóre zagadnienia lepiej. Kolejnym plusem są zajęcia dodatkowe.

Placówki niepubliczne proponują szeroki wachlarz atrakcyjnych zajęć. Trzeba też pamiętać, że małego dziecka nie można zapisać na zbyt wiele zajęć dodatkowych, ponieważ powinno ono mieć więcej czasu na zabawę i odpoczynek. W przedszkolach prywatnych często zajęcia typu teatr, język angielski, są zajęciami standardowymi i nie trzeba za nie dodatkowo płacić, jak w przedszkolach publicznych.

W placówkach niepublicznych nie ma sztywno określonych w ciągu dnia godzin na realizację podstawy programowej, a zajęcia dodatkowe nierzadko są wpisane w program zajęć i uwzględnione w miesięcznej opłacie.

Spore koszty i trudna praca

Jednym z największych minusów przedszkoli prywatnych jest ich koszt. Wysokość czesnego, szczególnie w dużych miastach może wynosić ponad 1000 zł.

Z perspektywy nauczyciela główny zarzut to 8 – godzinny dzienny tryb pracy.

Zdarzają się sytuacje, w których nauczyciel musi dodatkowo sprzątać i wypełniać zobowiązania, które należą do innych pracowników przedszkola.

Wbrew pozorom w wielu prywatnych przedszkolach zarobki to poziom najniższej krajowej.

Jeśli w przedszkolu preferowane jest zatrudnienie na podstawie Kodeksu Pracy, nauczyciel nie zawsze może realizować kolejne etapy awansu zawodowego. Nie może również korzystać wtedy z dodatków, jakie gwarantuje mu Karta Nauczyciela.

Rodzice, którzy uiszczają wysokie opłaty za przedszkole, mają zdecydowanie większe wymagania.

Zalety przedszkoli publicznych

Przedszkola publiczne są prowadzone i finansowane przez gminę. W związku z tym dość rygorystycznie przestrzegane są tam wszelkie wymagania odgórne, takie jak np. wymagania dotyczące kadry. Niewątpliwą zaletą przedszkola państwowego jest profesjonalna opieka nad dzieckiem. Maluchami opiekują się osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, z tytułem licencjata lub magistra. Duża rolę odgrywają tu również koszty, dużo niższe niż w przypadku przedszkoli prywatnych.

Wady przedszkoli publicznych

Główną wadą przedszkola publicznego jest to, że trudno się do niego dostać.

Jeśli chcemy, by nasze dziecko korzystało z zajęć dodatkowych musimy zazwyczaj (choć nie zawsze) dodatkowo zapłacić. Niestety oferta zajęć dodatkowych w państwowych przedszkolach jest uboższa niż ta w przedszkolach prywatnych.

Nie istnieją także profilowane przedszkola publiczne.

Dziecko może przebywać 5 godzin za darmo, a każda następna godzina kosztuje złotówkę. Płatne jest także jedzenie (ok. 4 - 9 zł. dziennie). Składki na komitet wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Kolejnym minusem jest większa liczba dzieci w grupie. Nauczyciel może poświęcić mniej uwagi poszczególnym dzieciom.

Przemyślany wybór

Wybór przedszkola dla dziecka to kwestia bardzo indywidualna, zarówno jeśli chodzi o nasz budżet, jak i o charakter naszego malucha. Niektóre dzieci rozwijają się bezproblemowo i nie potrzebują ogromnej ilości uwagi, inne wręcz odwrotnie. Tak samo jest z budżetem rodziców, niektórzy mają środki na posłanie dziecka do prywatnego przedszkola, inni nie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz