Artykuł sponsorowany

Psychoterapia - jak zacząć i na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Psychoterapia - jak zacząć i na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Ogromne tempo współczesnego życia i towarzyszące mu napięcia, a w ostatnich tygodniach izolacja i lęki wyzwolone przez pandemię sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej. Jedną z jej form jest psychoterapia. Jest to  proces, w którym dąży się do zmiany w psychice   tak, aby osoba była bardziej  otwarta na refleksję, poznawanie siebie, rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej, bardziej elastyczna i lepiej przygotowana na radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia. 

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty

Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy psycholog to psychoterapeuta i vice versa. Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia i otrzymała odpowiedni dyplom. Psychoterapeuta powinien natomiast ukończyć 4-letnią  szkołę terapii, gdzie, co prawda, wymaga się wykształcenia wyższego, ale nie musi ono być kierunkowe. Dobry psychoterapeuta, to osoba, która wysłucha tego, co leży nam na sercu, pomoże rozeznać się we własnym wnętrzu, nie obiecuje cudownych, spektakularnych, natychmiastowych efektów i zaproponuje odpowiedni sposób działania, dobrany do naszej sytuacji życiowej i specyfiki osobowości. Jedną z ważniejszych rzeczy, które może zrobić osoba potrzebująca takiej pomocy, jest niebagatelizowanie problemu i niezwłoczny kontakt ze specjalistą.

Dalsze kroki

Ludzie  zwracający się o pomoc do terapeuty mają różne problemy takie jak: depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości lub inne dolegliwości powodujące dyskomfort. Ważnym elementem terapii jest otwarte przedstawienie swoich trudności przed terapeutą i zaufanie mu. Należy pamiętać, że pomoc psychologiczna bardzo różni się od innych form pomocy. Nie powinniśmy bać się bycia ocenionym i zatajać faktów, które mogłyby postawić nas w gorszym świetle. Dobry psychoterapeuta pomoże nam dotrzeć do źródeł naszych problemów i poprawić nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Decydując się na taką formę pomocy, musimy pamiętać, że czas trwania terapii zależny jest od trudności, z którymi się mierzymy. Inaczej będzie wyglądać proces pomocy osobie dotkniętej depresją, a inaczej –  leczenie stresu związanego z codziennymi sytuacjami, na przykład w pracy. W sytuacji, kiedy psychoterapeuta odkryje u na jakieś zaburzenia osobowości, konieczne może być zagłębienie się w historię naszego życia lub  problemu, z którym się zmagamy. Doświadczony psychoterapeuta może zaproponować nam leczenie nerwic, leczenie stresu, ale nie tylko. Ośrodkiem wartym sprawdzenia jest Ośrodek Psychoterapii i Psychologii Klinicznej mgr Teresy Gałązki-Bazydło. Nie bójmy się więc szukać pomocy, gdyż problem nie rozwiązany zazwyczaj nie znika, a wręcz wraca ze zdwojoną siłą. Psychoterapeuta nie tylko towarzyszy nam w drodze do lepszego życia, ale również pokazuje nam, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje szczęście. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz