Artykuł sponsorowany

Przyprawy w kuchni arabskiej

Przyprawy w kuchni arabskiej

Dzięki różnorodnym przyprawom kuchnia arabska jest aromatyczna i bogata w smaki, a dania są zdrowe i zawierają niezbędne wartości odżywcze. Przyprawy często są łączone w gotowe mieszanki o odpowiednich proporcjach, co wpływa na pełniejszy smak wybranego dania. Przyprawy kuchni arabskiej znajdziemy nie tylko w daniach głównych, ale również w deserach i napojach.

Kolendra, sumak i cynamon

Nieodłączną przyprawą kuchni arabskiej jest kolendra. Dodaje się ją do potraw z jagnięciny, mięsa koźlego, nadziewek i farszów. Bardzo często jest dodatkiem do curry. Dobrze komponuje się także z wędzonym mięsem, dziczyzną i szynką. Jest to również przyprawa, która pomaga w różnego rodzaju dolegliwościach żołądkowych. Pochodzący ze Sri Lanki cynamon powszechnie używany jest jako dodatek do ciast, wypieków i deserów owocowych. Doskonale łączy się z jabłkami, gruszkami. Jest składnikiem curry i garam masali. Powszechnie stosowany do dań głównych, w kuchni marokańskiej do jagnięciny na słodko, a przede wszystkim w mieszankach do ryżu lub farszów Sumak charakteryzuje się kwaśnym smakiem i może być używany do zakwaszania potraw np. zamiast cytryny. Koloru może nieznacznie nadać dopiero w trakcie gotowania. Na surowo niemal nie barwi. Dobrze pasuje do sałatek, cebulki, rzodkiewki.

Kardamon i kumin

Kardamon to przyprawa pochodząca z Indii. Jest często stosowana w daniach curry i potrawach z ryżu. Używa się go również do potraw słodkich i napojów. Aromatyzuje także śledzie, dania mięsne i owoce morza. Kmin rzymski dodaje się do potraw przede wszystkim na Dalekim i Bliskim wschodzie. Pochodzi on z Egiptu. Jest składnikiem większości curry oraz wielu pikantnych mieszanek. Dodaje się go do dań z ryb, potraw grillowanych i gulaszów. Jednak główne zastosowanie to dodatek do warzyw strączkowych, w tym hummus - zapobiega wzdęciom W kuchni arabskiej popularna jest mieszanka 7 smaków, na które składają się czarny pieprz, kumin, kardamon, cynamon, kolendra, kozieradka i sól. Doskonale pasuje ona do pieczonych i grillowanych mięs i warzyw.

Arabskie mieszanki przypraw

Przyprawy kuchni arabskiej bardzo często występują w postaci mieszanek dostosowanych do określonych dań. Dzięki temu dodają im mocnego, wyrazistego smaku. Mieszanka Garam Masala (co prawda stosowana głównie w kuchni indyjskiej) zawiera w sobie kumin, kolendrę, gałkę muszkatołową, pieprz, kardamon, goździki, koper włoski i liść laurowy. Ekspert ze sklepu Dubai Food w Katowicach dodaje: Są również mieszanki przypraw arabskich, które można stosować dla urozmaicenia smaków innych potraw światowej kuchni.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz