Materiał Partnera

Przynęty i zanęty - podstawa udanego połowu

Przynęty i zanęty - podstawa udanego połowu

Bez względu na to czy zaczynamy przygodę z wędkarstwem, czy łowimy już od wielu lat, oprócz odpowiedniego sprzętu i ubrania, najważniejszą rzeczą potrzebną przy wędkowaniu są odpowiednie przynęty oraz zanęty. Obecnie ich wybór na rynku jest bardzo duży, przy czym skomponowane są one tak, aby jak najlepiej trafić w gust konkretnej ryby.

Czym skusić rybę?

Odpowiedni dobór zanęty i przynęty to tajemnica wędkarskiego sukcesu. Nie jest łatwo jednak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim decyzja ta powinna być podyktowana rodzajem ryb, które zamierzamy złowić i miejscem ich połowu. Nie można wybierać się na ryby bez przynęty z przekonaniem, że jakoś to będzie, ponieważ taka wyprawa z pewnością zakończy się fiaskiem. W przypadku wątpliwości co do wyboru warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie wędkarskim, jak choćby Artykuły wędkarskie. Halina Kucharewicz.. Warto również dysponować podstawową wiedzą czym jest zanęta i przynęta. W przypadku zanęt mówimy tu o pokarmie przygotowanym w celu zwabienia ryb na łowisko. Można wyróżnić jej następujące rodzaje:

  • gruntowa - mieszanina wysuszonych i zmielonych produktów typu chleb, ciasto oraz różnego rodzaju ziaren, która po namoczeniu tworzy zwartą całość dającą się formować. Rozpuszczając się  wabi ona ryby swoimi aromatami,
  • luźna – wrzucane luzem do wody robaki, ziarna, pellet itp.,
  • klejone robaki - opcja pośrednia między zanętą gruntową i luźną. W tym przypadku odpowiednie robaki są pokrywane specjalnym klejem, dzięki czemu można z nich formować kule, które stopniowo rozpuszczają się w wodzie.
  • atraktory - gęste koncentraty o intensywnym aromacie, których zadaniem jest zmiana walorów smakowych zanęty.

Jeśli chodzi o przynęty wędkarskie to w skrócie można powiedzieć, że są to przedmioty, pochodzenia naturalnego lub sztuczne stosowane przez wędkarzy do wabienia ryb, umieszczane zazwyczaj na haczyku lub w jego pobliżu. Zaliczyć do nich można różnego rodzaju robaki (ochotki, dżdżownice, larwy muchy itp.) lub inne przynęty mięsne oraz pochodzenia roślinnego, a także typowe przynęty sztuczne (woblery, twistery, obrotówki). Wybierając zarówno zanęty jak i przynęty wędkarskie, warto również pamiętać o akcesoriach wędkarskich, takich jak koszyczki zanętowe czy proce do wystrzeliwania zanęty na daleką odległość, które są dostępne w wielu sklepach wędkarskich.

Dobry wabik to podstawa

W Internecie, książkach czy prasie fachowej możemy znaleźć setki, a nawet tysiące artykułów na temat różnego rodzaju przynęt i zanęt. I choć nie należy przypisywać im magicznych właściwości, to ich znaczenie dla wędkarzy jest przecież ogromne. Na szczęście wybór tego typu produktów w chwili obecnej jest bardzo duży i każdy wielbiciel połowu ryb znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Właściwie dobrana zanęta i przynęta to podstawa sukcesu i udanego połowu. Warto jednak pamiętać, że ich samodzielne przygotowanie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też  warto skorzystać z gotowych i odpowiednio skomponowanych wabików, które znacząco zwiększą nasze szanse w pojedynku z rybą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz