Materiał Partnera

Przykłady manipulatorów stosowanych w spawalnictwie

Przykłady manipulatorów stosowanych w spawalnictwie

Innowacyjne spawalnictwo to nie tylko szeroka wiedza konstruktorów i wykonawców metaloplastycznych, ale również nowoczesna technologia. Za tę uważa się różnego rodzaju maszyny, zwiększające wydajność procesów wytwórczych, a także podwyższających precyzję. Wiele z innowacyjnych sprzętów, zwanych zbiorczo manipulatorami spawalniczymi, jest również energooszczędna, zautomatyzowana oraz proekologiczna. Poznaj ich konstrukcje razem z nami!

Pozycjonery spawalnicze pionowe

Pierwszym typem nowoczesnych maszyn spawalniczych, są tzw. pozycjonery pionowe. To one pozwalają na przechylanie obrabianego wyroby pod różnym kątem, zapewniając szybszy proces spawania obwodowego. Największą zaletą tego typu sprzętów, które występują w różnych wersjach funkcjonalnych, jest zaś duża nośność. Na rynku można spotkać się z manipulatorami utrzymującymi konstrukcje nawet do kilku ton! Mniejsze zakłady, realizujące spawanie wyrobów detalicznych, mogą zaś zakupić urządzenia z obciążeniem maksymalnym do 150 kilogramów. Różnorodność podyktowana zastosowaniem, jest w branży spawalniczej bardzo pożądana i skrupulatnie realizowana przez producentów.

Obrotniki rolkowe

Obrotniki rolkowe to przykłady kolejnych niesamowicie wydajnych manipulatorów, które również występują w odmiennych wersjach obciążeniowych i w różnych rozmiarach. Dedykowane są one zaś przede wszystkim do spawania elementów zbiorników, oraz innych konstrukcji owalnych, czy walcowatych, które obracają się z ustaloną prędkością w osiowy sposób. Jeśli chodzi zaś o modele rynkowe obrotników rolkowych, wyróżnić można te konwencjonalne, samonastawne i wielorolkowe, a także przejezdne (np. po torowisku). Dwie różne technologie warto także wyszczególnić, ze względu na sekcje nastawne. Mowa o obrotnikach rolkowych z płynnym dostosowaniem do średnicy, oraz z dostosowaniem skokowym. O szczegóły i różnice pomiędzy tymi modelami, warto pytać najlepszych rynkowych producentów…

Stoły spawalnicze obrotowe

Spawalnicze stoły obrotowe to obecnie konstrukcje, które są pożądane w nowoczesnych zakładach metaloplastycznych najbardziej. Zakres ich wykorzystania jest niesamowicie szeroki, pozwalając na usprawnioną i tanią obróbkę spawaniem, zarówno konstrukcji detalicznych, jak i tych wielkogabarytowych. Najlepsze konstrukcje wyróżniają się sztywnym sprężeniem z obracaną masą oraz wysoką dynamiką, nawet przy pracy z obiektem kilkudziesięciotonowym! Na rynku można jednak spotkać się z małymi stołami obrotowymi, które idealne są do tworzenia mniejszych podzespołów maszyn, aut, czy do spawania konstrukcji wnętrzarskich.

Obrotnice kolumnowe

Podobnymi w swoim działaniu manipulatorami do stołów obrotowych i pozycjonerów pionowych, są obrotnice kolumnowe. W mniejszych swoich rodzajach ich właściwe tarcze, przy których umieszcza się dany produkt, są montowane na specjalnych belkach podpartych nogami, co pozwala na niewielkie wykorzystanie przestrzeni roboczej. Do bardziej złożonych działań, stosuje się zaś konstrukcje z tarczami montowanymi w specjalnych większych obudowach. W oby przypadkach, można jednak mówić o zautomatyzowanych systemach, które łatwo sterowane są poprzez nowoczesny panel sterowniczy. Płynna regulacja obrotu wyrobu, a także krótki czas spawania, gwarantowane!

Pozycjonery katalogowe, czy projektowane na zamówienie

Mówiąc o rodzajach nowoczesnych manipulatorów spawalniczych, należy zwrócić również uwagę na to, że dzisiaj można je kupić w wersji gotowej ze specjalnych producenckich katalogów, jak i można je zamówić według własnego projektu. Pierwsza wersja jest dedykowana dla mniejszych zakładów, które nie potrzebują ściśle spersonalizowanej do swojej działalności technologii. Druga opcja, jest zaś rekomendowana dla przedsiębiorstw o dużej przerobowości, pracujących np. dla branży budowalnej, czy przemysłu ciężkiego. To wtedy manipulatory mogą być dostosowane do funkcjonowania całej linii technologicznej. Pamiętać należy jednak o tym, że nie każdy producent jest otwarty na realizacje spersonalizowanych zamówień.

Elastyczność grupy BARTOM

Jeśli chodzi o produkty katalogowe (np. pozycjoner MS-3000, obrotnik rolkowy OBR 50, stoły obrotowe SO, obrotnice kolumnowe OBJ), można je zakupić od popularnej w branży metaloplastycznej marki BARTOM. Firma ta otwarta jest jednak na pomysły i potrzeby swoich klientów, pozwalając na modyfikowanie sprzedawanej technologii, lub tworzenie jej właśnie w spersonalizowanych modelach. Przedsiębiorstwo słynie z szerokiego doradztwa technicznego, dlatego wdrażając w swoim zakładzie mechanizację procesów spawalniczych, zawsze należy podejmować współpracę z taką doświadczoną pracownią.

 

Opracowanie:
Pruszków, Chopina 6 lok. 27A
tel. 512 612 364
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz