Artykuł sponsorowany

Przyjęcie spadku z Kancelarią Adwokacką Bartosza Dziusa

Przyjęcie spadku z Kancelarią Adwokacką Bartosza Dziusa

Czasem zdarza się, że przyjęcie spadku przysparza wielu problemów. Poza smutkiem z powodu straty bliskiej osoby pojawia się kwestia przejęcia jej długów. Niektórzy spadkobiercy muszą je uregulować z własnej kieszeni. Inni z kolei nie mają takiego obowiązku. By uniknąć przykrych doświadczeń warto dowiedzieć się więcej o spadkach. Rozwinięcie informacji i pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania oferuje Kancelaria Adwokacka Bartosza Dziusa.  

Podstawy prawa spadkowego

Po śmierci członka rodziny jego bliscy stają się spadkobiercami testamentowymi lub ustawowymi. W pierwszym przypadku zyskują prawa do majątku wraz z otwarciem testamentu i dziedziczą w kolejności zgodnej z zapisami ostatniej woli. W drugiej wersji najpierw dziedziczą dzieci i potomkowie, dalej małżonek lub małżonka, rodzice, dziadkowie. Powołanie do spadku obywa się automatycznie, ale warunkowo, spadkobiercy mogą zdecydować czy go odrzucą czy zaakceptują. Jeśli wybiorą drugą możliwość mają do dyspozycji dwie opcje. Przyjęcie wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Warto poznać różnice pomiędzy tymi sposobami, dlatego, że zdecydowanie się na odpowiedni pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z długami.

Dwa sposoby przyjęcia spadku

Warto skorzystać z usług adwokata mającego  w ofercie konsultacje z zakresu prawa spadkowego. Specjalista pomoże wybrać najlepszy sposób przejmowania praw i obowiązków zmarłego. Pierwszym z nich jest przyjęcie spadku wprost. Polega na tym, że spadkobierca dziedziczy go bez jakichkolwiek ograniczeń. Dziedziczy aktywa bliskiej osoby, ale też jej wszystkie długi. Mało tego, jeśli zobowiązania wobec wierzycieli przekraczają wartość spadku, spadkobierca musi pokryć je z własnego majątku. Zatem przed przyjęciem wprost warto zbadać sytuację zmarłej osoby dotyczącą długów. Wybranie opisywanej opcji wiąże się ze złożeniem w sądzie lub u notariusza oświadczenia woli. W czasie sześciu miesięcy od otwarcia spadku albo dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Co się stanie, jeśli spadkobierca w ciągu sześciu miesięcy od informacji o dziedziczeniu majątku nie złoży żadnego oświadczenia? W takiej sytuacji automatycznie przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To rozwiązanie ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za odziedziczone długi. W firmach takich jak Kancelaria Adwokacka Bartosza Dziusa zajmującej się prawem spadkowym, rodzinnym i karnym ta kwestia jest często wyjaśniana. W tej formie osoba dziedzicząca nie musi spłacać ewentualnych długów z własnej kieszeni. Wszelkie zobowiązania są pokrywane do równowartości przyjętego spadku. Przyjęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza wymaga kontaktu z komornikiem, który spisuje i wycenia wszystkie przedmioty wchodzące w jego skład.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz