Artykuł sponsorowany

Przygotowanie terenu pod budowę domu

Przygotowanie terenu pod budowę domu

Budowa domu jednorodzinnego to bardzo złożona inwestycja, która podzielna jest na wiele etapów. Jeden z pierwszych zaliczanych do tych wykonawczych dotyczy przygotowania terenu. Najpierw jednak należy podjąć współpracę z ekipą budowlaną, która oferuje również prace ziemne. Te zlecone mogą być też wąsko wyspecjalizowanej pracowni, która dokona niwelacji gruntu oraz rozpocznie wykopywanie fundamentów.

Prace projektowe

Przygotowanie tereny pod budowę domu to działanie, które angażuje wiele podmiotów. Współpracować powinni ze sobą architekci, geodeci, geotechnicy, inwestor oraz firma robót ziemnych. Ważne jest zatem stworzenie dobrego projektu wykonawczego dotyczącego zagospodarowania terenu pod inwestycję. Opracowanie to ma charakter obliczeniowy, rysunkowy i techniczny, a zakłada m.in. sposoby niwelacji terenu oraz ilość odpadów ziemnych, które muszą zostać wywiezione. Bez odpowiedniego projektu nie da się zaś przejść tego etapu inwestycji szybko, bezproblemowo oraz przy zoptymalizowanym budżecie. Samo tworzenie opracowania musi odbywać się jednak już po ekspertyzach geotechników, po wstępnych pracach geodety oraz po stworzeniu przez architekta projektu domu na mapie do celów projektowych.

Pamiętać należy również o tym, że prace na działce nie mogą rozpocząć się bez uzyskania pozwolenia na budowę. Już sama niwelacja czy wymiana gruntu może bowiem wpłynąć na okoliczne wody gruntowe, dlatego administracyjne decyzje są ważne, by uniknąć prawnych kłopotów. Ważne jest też podjęcie współpracy z doświadczoną firmą. Najlepiej wybierać takie przedsiębiorstwa jak WOLKOP. Nie tylko oferują one prace ziemne, ale też transport kruszyw, piasku czy żwiru. To właśnie z firmami posiadającymi sprzęt do przewozu materiałów sypkich warto podejmować współpracę. 

Etapy wykonawcze

Samo przygotowanie działki do inwestycji przeprowadzane jest w wielu etapach. Przede wszystkim usunięte muszą być z niej krzewy i mniejsze drzewka wraz z systemami korzeniowymi, a także należy zadbać o wywiezienie większych kamieni oraz starej infrastruktury. Dopiero wtedy można przejść do niwelacji, czyli poziomowania terenu wraz z robotami związanymi z usuwaniem tzw. warstwy humusu. Istotne jest również stabilizowanie gruntu. Działanie to można osiągnąć w różnorodny sposób. W miejscach posadowienia domu stabilizacja może być wykonana z cementu. Pozostały obszar – dla ogrodu – wystarczy umocnić poprzez wymianę ziemi, jej zagęszczenie, a niekiedy także poprzez profesjonalne odwodnienie.

Czy to jednak wszystkie etapy pracy przygotowania gruntu pod budowę domu? Ważne jest także przygotowanie miejsca składowania materiałów budowlanych oraz sypkich. Firma robót ziemnych powinna dostarczyć odpowiednią ilość piasku dla pierwszych faz budowy, a także żwir, który ważny jest m.in. do tworzenia warstw hydroizolacyjnych fundamentów. W przypadku dużej działki, jeśli dodatkowe prace ziemne nie będą przeszkodą w budowie domu, warto je wykonać jak najwcześniej. Zalicza się do nich: wykopy drenażowe, wykopy pod ogrodzenie, wykopy pod oczyszczalnie przydomowe czy też zbiorniki LPG i zbiorniki szamba. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz