Artykuł sponsorowany

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem proszkowym

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem proszkowym

Malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularne ze względu na efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Dzisiaj podpowiemy Wam jakie czynności należy wykonać przed rozpoczęciem malowania? Opiszemy dokładnie jaki wpływ na malowaną powierzchnię ma te zabiegi.

Podkład pod efekt końcowy

Zakup wysokiej klasy farby proszkowej nie oznacza jeszcze uzyskania oczekiwanych efektów. Przygotowanie powierzchni trzeba zacząć od usunięcia różnego rodzaju nierówności i zabrudzeń. Piaskowanie, odtłuszczanie oraz odpylanie ma na celu dokładne oczyszczenie powierzchni. Bardzo częstym zabiegiem jest także nałożenie warstwy antykorozyjnej.

Niedokładne oczyszczenie powierzchni może doprowadzić do różnic w grubości nałożonej farby. Ale nie chodzi tylko o aspekt wizualny. Z niedokładnie oczyszczonych miejsc farba może po prostu szybciej odpryskiwać.

Potrzebna chropowatość

Na etapie mycia i oczyszczania powierzchni zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju emulsje i rozpuszczalniki. Dobór preparatu jest uzależniony od intensywności zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest nadanie powierzchni odpowiedniej chropowatości. Dzięki temu farba uzyska większą przyczepność do podłoża. Chropowatość uzyskuje się stosując metodę mechaniczną lub chemiczną. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy obróbkę strumieniowo-ścierną. W zależności od rodzaju, wielkości i kształtu elementu dobiera się odpowiednią granulację i rodzaj ścierniwa.

Powierzchnie o bardzo skomplikowanej geometrii wymagają nieco innego podejścia. W ich przypadku wybierana jest obróbka chemiczna. Najczęściej jest ona stosowana dla elementów ze stopów żeliwa czy metali niezależnych. Skuteczność obu metod jest porównywalna. „Obróbka chemiczna opiera się przeważnie na fosforowaniu. Możemy tu wyróżnić fosforowanie cynkowe i żelazowe. Jego dużą zaletą jest zwiększenie odporności na korozję fosforowanego elementu” – podkreśla specjalista z firmy EKO-LAK, zajmującej się profesjonalnym malowaniem proszkowym. Fosforowanie cynkowe składa się z etapu oczyszczania, płukania, fosforowania, drugiego płukania oraz płukania „pasywującego”. Etapy fosforowania żelazującego to mycie, fosforowanie i spłukiwanie. Na uwagę zasługuje fakt, że obie metody charakteryzują się niskim kosztem wykonania.

Alternatywną metodą przygotowania powierzchni pod malowanie proszkowe jest tzw. chromianowanie. Celem zabiegu jest stworzenie bardzo cienkich powłok konwersyjnych. Chromianowanie poprawia przyczepność podłoża, jak również zabezpiecza przed pojawieniem się korozji.

Popularność malowania proszkowego rośnie z każdym rokiem. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie pożądanego efektu zależy w dużej mierze od prawidłowego przygotowania powierzchni. Dlatego profesjonalne firmy przywiązują do niego ogromną wagę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz