Artykuł sponsorowany

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową w firmie Boro z Sosnowca

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową w firmie Boro z Sosnowca

Chcąc cieszyć się równą i trwałą nawierzchnią z kostki brukowej trzeba zwrócić uwagę na sposób jej ułożenia, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża. Jest to równie istotne, jak dobór odpowiedniej jakości materiału roboczego. W firmie Boro z Sosnowca nie tylko zostanie użyta kostka kolorem dobrana do otoczenia posesji, bądź elewacji, ale też wytrzymałością do obciążeń. Jakie powinno być podłoże pod kostkę?

Rodzaje kostki brukowej w zależności od obciążeń?

Trwałe podłoże z kostki brukowej możliwe jest do uzyskania po spełnieniu pewnych warunków. Jak podkreśla ekspert z firmy Borowski Krzysztof Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Boro: Istnieje kilka grubości bruku, który w zależności od natężenia ruchu i spodziewanych obciążeń, będzie gwarantować trwałość i nienaganny wygląd nawierzchni. Kostki 4 cm przeznaczone są dla ruchu pieszego, ewentualnie pod drogi dla rowerów, o maksymalnym obciążeniu 2 tony. Standardowo wybiera się kostkę 6 cm, gdyż „wytrzyma” ona zarówno ruch pieszy, jak i samochodowy na parkingu.

Jak zapewnia nas nasz rozmówca, pod samochody ciężarowe wybiera się kostkę 8 cm, kostkę 10 cm lub 14 cm układa się w miejscach narażonych na duże obciążenia, np. w składach budowlanych, parkingach maszyn i pojazdów specjalistycznych — tonażowych.

Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z firmy Boro, która od 2009 roku zajmuje się usługami brukarskimi, drugą niezwykle ważną sprawą w przypadku układania bruku jest przygotowanie podłoża. Jak podkreślają specjaliści ze wspomnianej firmy, odpowiednio do obciążeń dobiera się warstwy nawierzchni. Zaczynając od tzw. spodu, należy odpowiednio dobrać grunt rodzimy, później warstwę odsączającą o grubości około 10 cm, którą przy wymagającym gruncie należy poprzedzić niwelacją terenu. Dopiero wtedy według opinii ekspertów z omawianego przedsiębiorstwa, powinna znaleźć się podbudowa dobrana do rodzaju obciążeń, o grubości między 14 a 45 cm składająca się z zagęszczanej mechanicznie mieszaniny piasku z cementem i kruszyw. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz