Artykuł sponsorowany

Przygotowanie pliku graficznego do druku z firmą Geomawit

Przygotowanie pliku graficznego do druku z firmą Geomawit

Coraz większe możliwości programów graficznych oraz szeroki dostęp do nowych technologii sprawiły, że każdego dnia na ekranach komputerów i tabletów powstają tysiące rysunków, grafik użytkowych, komiksów i innych form obrazkowych. Jednak to, co wygląda dobrze wyświetlone na monitorze, wcale nie musi mieć podobnej jakości czy kolorystyki po wydruku. Jak więc przygotować pliki graficzne do druku, aby nie traciły one na jakości oraz nie zostały ucięte w nieodpowiednim miejscu? Podpowie firma Geomawit.

Przygotowanie pliku przed naniesieniem grafik

Już na etapie tworzenia dokumentu, na którym będzie powstawała grafika, powinno się zwrócić uwagę na kilka parametrów. Oprócz formatu, który powinien pokrywać się z planowaną wielkością wydruku, określa się także jej orientację, ilość łamów marginesy oraz spady. To ostatnie pojęcie oznacza około 2-3 mm obszar z każdej strony, który służy za ochronę przy cięciu w razie np. obsunięcia się kartki. Jeśli wydruk będzie składany, a obraz będzie przechodził płynnie z jednej strony na połączoną z nią drugą, należy zrezygnować ze spadu wewnątrz.

Profil kolorów najlepiej ustawić na CMYK, nawet jeśli na monitorze lepiej wyświetla się opcja RGB. Drukarnie w Polsce preferują właśnie tę paletę kolorów, więc jeśli z góry zakłada się opcję wydruku dokumentu, lepiej się na to przygotować na starcie. W takim wypadku lepiej unikać kolorów Pantone, ponieważ na końcu i tak trzeba będzie je konwertować na CMYK.

W najlepszych drukarniach cyfrowych, takich jak firma Geomawit graficy sprawdzają przed wydrukiem, czy elementy pliku graficznego są zgodne z zamówieniem i czy nie zostały popełnione najczęstsze błędy. Wciąż jednak są rzeczy, na które trzeba samodzielnie zwrócić uwagę już na etapie przygotowania projektu.

Skorzystaj z oferty firmy Geomawit

Firma Geomawit to doświadczony przedsiębiorca w branży cyfrowego druku dokumentów mało i wielkoformatowych, obecny na rynku od 25 lat. W ofercie firmy znajdują się takie usługi jak: wydruki wielkoformatowe CAD, kserokopie kolorowe i czarno-białe, skanowanie wielkoformatowe oraz archiwizacja dokumentacji. Dodatkowo Geomawit oferuje oprawy dokumentacji w różnych formach, wydruki cyfrowe obejmujące szeroki zakres materiałów, plakaty, postery i naklejki drukowane na drukarce latexowej HP latex 315 oraz pieczątki firm Wagraf i Colop.

Projektowanie pod druk

Projektowanie do wyświetleń na ekran komputera różni się od tego pod wydruk. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ łatwo o błędy, które później trudno jest naprawić. Trzeba pamiętać, że przy druku małych formatów, np. wizytówek, niektóre czcionki czy obrazki mogą być zbyt małe, by były czytelne, a szczegóły, nad którymi pracuje się niekiedy długimi godzinami w ogóle niedostrzegalne. Najlepiej więc wydrukować prototyp na zwykłej drukarce i w taki sposób upewnić się, że projekt jest czytelny.

Ustawienia pliku do druku

Plik, który zawsze sprawdzi się przy wydrukach, to PDF. Można go wygenerować w każdym programie graficznym. Trzeba przy tym pamiętać, aby zaznaczyć, że ma to być PDF do druku – różni się od znacznie od każdego innego pliku. Wystarczy zresztą spojrzeć na jego „wagę” – takie pliki mają często po kilkadziesiąt lub więcej MB! Jeśli chodzi o rozdzielczość, wystarczy do 300 dpi dla obrazów powyżej 450 dpi. Należy też pamiętać o tym, by plik graficzny miał zaznaczone linie cięcia i pasery oraz wybrane na początku spady. Na końcu trzeba jeszcze raz sprawdzić wygenerowany plik, czy na pewno wszystkie elementy zostały uwzględnione.

Opracowanie:
Gdynia, Partyzantów 35
tel. 58 662 27 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz