Artykuł sponsorowany

Przygotowanie maszyn do relokacji. Etapy postępowania

Przygotowanie maszyn do relokacji. Etapy postępowania

Przeniesienie maszyn przemysłowych lub całych linii produkcyjnych to bardzo skomplikowane zadanie, które wymaga nie tylko sporych zasobów technicznych, ale też precyzyjnego planowania. Wszelkie błędy popełnione w czasie relokacji maszyn mogą wpływać na pogorszenie ich funkcjonowania w nowym miejscu. Dlatego tak ważne jest, by zadanie powierzyć doświadczonym specjalistom.

Bez względu na to, czy maszyny mają być przeniesione na niedużą odległość w obrębie jednego zakładu produkcyjnego, czy też mamy do czynienia z relokacją całej fabryki w inną lokalizację, przygotowania zawsze muszą przebiegać z bardzo dużą skrupulatnością. W każdym przypadku niezbędne jest też wykorzystanie profesjonalnych urządzeń transportowych i zaangażowanie specjalistycznej ekipy. 

Przygotowanie nowego miejsca pod maszyny

Pierwszym etapem relokacji maszyn przemysłowych musi być przygotowanie schematu ich ustawienia w nowym miejscu, czyli opracowanie layoutu hali produkcyjnej. Przygotowując nowy layout, trzeba brać pod uwagę ergonomię pracy w zakładzie oraz przepisy BHP. W tym momencie wskazane są konsultacje ze specjalistami utrzymania ruchu, w celu spełnienia wymagań UDT i zapewnienia koordynacji maszyn z istniejącą w zakładzie infrastrukturą techniczną (instalacje elektryczne, gazów technicznych, odciągowe, wentylacyjne itd.).

Planowanie transportu maszyn

Po opracowaniu nowego layoutu można przystąpić do planowania transportu maszyn. Konieczne jest przeprowadzenie wizji lokalnej, wyznaczenie najbezpieczniejszej trasy i dokonanie pomiarów dróg transportowych. Niezbędne jest porównanie gabarytów przenoszonych maszyn do wielkości wytoczonych tras i nośności podłoża, a w razie konieczności wprowadzenie zmian w wyznaczonym planie. Trzeba pamiętać, że nieostrożny transport maszyn może zagrażać nie tylko ich konstrukcji, ale też zdrowiu osób biorących udział w przedsięwzięciu. Od ekipy angażowanej do relokacji należy wymagać nie tylko profesjonalnego sprzętu transportowego, ale też właściwych uprawnień i korzystania ze środków ochrony osobistej.

Przygotowanie maszyn do transportu

Fizyczne przygotowanie maszyn do relokacji również przebiega w kilku etapach. Najpierw należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania, opróżnić wszystkie zbiorniki z płynami eksploatacyjnymi i ją wyczyścić. Dopiero w tym momencie możemy przystąpić do demontażu maszyny, który powinien odbywać się zgodnie z instrukcją producenta. W trakcie demontażu należy odnotować kolejno wszystkie wykonywane czynności, co ułatwi ponowny montaż urządzenia w miejscu docelowym, a przez to skróci czas całego przedsięwzięcia oraz czas przestoju w produkcji. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich elementów na czas transportu, trzeba odpowiednio zapakować je i oznaczyć – mówi specjalista z firmy eM-Tech.

Tak przygotowane maszyny są gotowe do załadunku. Do przewiezienia linii produkcyjnej na duże odległości wykorzystuje się naczepy do transportu ponadgabarytowego. Załadunek na naczepę z reguły wymaga użycia specjalistycznych urządzeń podnośnikowych, np. HDS lub żurawi dźwigowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz