Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu

Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu

Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku to konieczność. Balsamacja zwłok, kosmetyka czy rekonstrukcja pośmiertna to zabiegi, które mają na celu sprawić, że zmarły będzie wyglądał jak za życia. Doprowadzenie ciała do idealnego stanu jest bardzo ważne dla rodziny. Ułatwia ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Przeczytaj, jak wyglądają pośmiertne zabiegi pielęgnacyjne.

Co to jest tanatopraktyka?

Tanatopraktyką nazywa się wszystkie czynności chirurgiczne oraz kosmetyczne, które wykonywane są na zwłokach zmarłej osoby. Jest to bardzo ważny element w procesie pochówku zmarłego. O ciało należy zadbać w taki sposób, aby można było je pokazać rodzinie zmarłego podczas obrządku. Zakład pogrzebowy współpracuje z tanatopraktorem, czyli osobą zajmującą się pielęgnacją i konserwacją zwłok. Sprawdź, jakie inne usługi świadczy zakład pogrzebowy.

Jak przygotować ciało zmarłego?

Balsamacja zwłok

Najlepszym zabiegiem konserwującym ciało jest tanatopraksja, czyli balsamacja zwłok. Zabieg polega na wymianie wszystkich płynów w ciele na płyny balsamiczne. Ma to na celu wybicie organizmów oraz bakterii, które powodują rozkład tkanek.

Zabieg ten przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy wykonywany jest na świeżym ciele – o jego rezultatach decydują etap rozkładu oraz stan tętnic. Balsamacja pozwala na zatrzymanie rozkładu, usunięcie śladów choroby, zabezpieczenie zwłok oraz pozbycie się fetoru.  Sprawia, że ciało zmarłego można przechowywać przez miesiące, a ryzyko zakażenia się przez osoby mające kontakt ze zmarłym jest wyeliminowane.

Toaleta pośmiertna

Zabiegi, które wykonywane są w ramach toalety pośmiertnej to mycie, golenie oraz zabezpieczenie zwłok przed wyciekami płynów.  Ważne, aby nadać zmarłemu spokojny wygląd – tak, aby rodzina miała wrażenie, że leży przed nią człowiek śpiący, a nie martwy – ułatwia to pogodzenie się ze stratą.

Wizaż pośmiertny

Głównym zadaniem kosmetyki pośmiertnej jest zatuszowanie przebarwień na twarzy, siności oraz plam opadowych. Często używa się specjalnych kosmetyków zawierających substancję konserwującą skórę – formalinę. Kosmetyki imitują naturalny kolor skóry zmarłego.

W wizażu pośmiertnym powszechną praktyką jest tuszowanie rzęs, makijaż ust oraz policzków. Wśród usług pośmiertnych znaleźć można także usługi fryzjerskie w zakresie farbowania, przycinania i czesania włosów.

Rekonstrukcja zwłok

Rekonstrukcje zwłok stosuje się, jeżeli zmarły uległ wypadkowi, który zniekształcił jego ciało – najczęściej są to wypadki komunikacyjne. Należy ocenić uszkodzenia twarzy i ciała oraz doprowadzić zmarłego do stanu, w którym rodzina będzie mogła oglądać zmarłego. Wiąże się to z długim procesem, podczas którego zszywa się okaleczone zwłoki. W ekstremalnych przypadkach zdarza się nawet, że dorabia się utracone części ciała – na przykład kończyny.

Po przygotowaniu zwłok należy je ubrać. Garderoba dostarczana jest przez rodzinę. Kobietę najlepiej ubrać w kostium z długimi rękawami oraz grube i ciemne rajstopy. Dla mężczyzn wskazane są podkoszulki z długim rękawem oraz kalesony. W przypadku, kiedy dłonie są pokaleczone, warto założyć zmarłemu rękawiczki, by przykryć rany.

Ile kosztuje przygotowanie ciała do pochówku?

Przygotowanie ciała do pochówku generuje spore koszty. Pamiętaj, że wypłacane są specjalne zasiłki pogrzebowe, które pomagają w pokryciu wydatków. Przeczytaj, komu przysługuje zasiłek pogrzebowy.  

Ceny związane z tanatopraktyką zależne są od stanu ciała oraz rodzaju zabiegu:

Balsamacja zwłok – koszt około 250-500 zł

Kosmetyka pośmiertna – ok. 70-200 zł

Rekonstrukcja zwłok – ok. 250-800 zł

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz