Artykuł sponsorowany

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co trzeba o nich wiedzieć?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co trzeba o nich wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie alternatywne dla popularnego niegdyś szamba. Jej zaletami są niski koszt eksploatacji oraz dbałość o ekologię. Dlatego taką opcję wybiera coraz więcej osób. Zanim jednak zdecydujesz się na instalację, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

Koszt postawienia szamba mniejszy, ale...

Korzyści z przydomowej oczyszczalni ścieków należy rozpatrywać w perspektywie długofalowej. Warto pamiętać, że koszt postawienia szamba będzie niższy w porównaniu z instalacją przydomowej oczyszczalni, jednak ta druga opcja ma więcej zalet, wśród których wymienić można między innymi:

  • wygodę i niższy koszt związany z eksploatacją – nie ma potrzeby częstego wywożenia ścieków oraz przeprowadzania specjalistycznych prac konserwacyjnych, a to przekłada się na większy komfort użytkowania oraz niższe wydatki,
  • troskę o ekologię – zanieczyszczenia ulegają biologicznym procesom rozkładu do prostych związków mineralnych, co nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego,
  • bezpieczeństwo stosowania – ciecz z oczyszczalni odprowadzana do rzeki albo rowu melioracyjnego jest nieszkodliwa dla indywidualnych ujęć wody.

O czym należy pamiętać, chcąc zainstalować przydomową oczyszczalnię?

Już wiesz, że zamiast szamba wybudujesz przydomową oczyszczalnię ścieków. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, bez których jej instalacja może nie być możliwa.
Po pierwsze: jeśli mieszkasz na terenie objętym siecią kanalizacyjną, nie możesz wybudować przydomowej oczyszczalni. Jeżeli chcesz zainstalować ją na obszarze nieskanalizowanym, wówczas należy wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub przepisy lokalne z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. 

W zależności od tego, jak duża ilość oczyszczonych ścieków będzie wprowadzona do wód lub ziemi, musisz posiadać pozwolenie wodnoprawne. Jeśli ich ilość nie będzie przekraczać 5 m3 na dobę, wówczas nie musisz mieć pozwolenia. Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (wystarczy zgłoszenie) zwolnione są oczyszczalnie, których wydajność nie przekracza 7,5 m3 na dobę.

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, należy wziąć pod uwagę obecność osadnika wstępnego. Zaleca się, by był zakopany jak najbliżej domu – pod warunkiem odpowietrzania przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Jeśli osadnik nie będzie miał takiego odpowietrzania, wówczas jego odległość od domu musi wynieść co najmniej 5 metrów.

Zbuduj przydomową oczyszczalnię z profesjonalistą

Mając świadomość zalet, z jakimi wiąże się posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków, czas przystąpić do jej budowy. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, wybierz profesjonalną ekipę – taką, która ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. To konieczne, by instalacja przydomowej oczyszczalni przebiegła sprawnie i oczyszczalnia działała bez zarzutu. Skorzystaj z pomocy takiej firmy jak np. TP Instal. Piestrzyński Tomasz, by mieć pewność szybkiej realizacji zlecenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz