Materiał Partnera

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – od projektu po montaż

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – od projektu po montaż

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to inwestycja polecana dla domostw położonych daleko od przyłączy zurbanizowanych sieci kanalizacyjnych. Wybrać ją można również wtedy, kiedy chcemy stworzyć dom w wysokim standardzie energooszczędnym. Własna oczyszczalnia, często biodegradowalna to inwestycja w niezależność od zakładów wodno-kanalizacyjnych. Aby skutecznie zrealizować jednak jej budowę, należy podjąć współpracą z doświadczoną pracownią.

Projektowanie przydomowej oczyszczalni ścieków

Podstawą inwestycji budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej odpowiednie zaprojektowanie. Należy podjąć zatem współpracę z dobrą pracownią wykonawczą, która dokona wizji lokalnej, a następnie która przygotuje kosztorys oraz różne propozycje rozwiązań technologicznych. Projektowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się przy tym z koniecznością wypełnienia wielu norm prawnych. Niekiedy wymagane jest pozwolenie na budowę. I tym powinna w imieniu inwestora zająć się profesjonalna pracownia.

Jeśli chodzi zaś o samą zawartość projektu, często dotyczy ona głównie kwestii technicznych, montażowych, prawnych i administracyjnych oraz tych związanych z warunkami gruntowymi. Sama konstrukcja przydomowej oczyszczalni ścieków to najczęściej gotowy zakupywany zbiornik wraz z nowoczesnym osprzętem. Wielokrotnie takie konstrukcje posiadają specjalne złoża biologiczne oraz osady czynne, będące podstawą filtracji nieczystości oraz eliminowania z nich niebezpiecznych związków chemicznych.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków

Jak już wspomniano, montaż przydomowej oczyszczalni ścieków musi odbywać się na podstawie projektów, a także ekspertyz. Sama instalacja i przyłączenie do domu czy innego budynku to nie jedyne ważne działanie. Istotne jest stworzenie odpowiedniego wykopu. Tym zajmuje się m.in. firma F.H.U. GAZ-SERWIS 4X4 Bartosza Stolarza, która w swojej ofercie przewiduje również wywóz ścieków, serwis oczyszczalni, inspekcje TV kanalizacji, czyszczenie ciśnieniowe przewodów kanalizacyjnych oraz inne usługi asenizacyjne.

To właśnie z takimi przedsiębiorstwami warto realizować inwestycję montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Wykonawca zadba przy tym o stworzenie wykopu ze stabilnym dnem wraz z podbudową, gwarantującą zabezpieczenie przed skutkami opadów deszczu. Dobra firma wybierze przy tym również optymalne miejsce montażu, kierując się wyznacznikami prawnymi. Oczyszczalnia nie powinna być położona bliżej niż 2 metry od granicy działki i 5 metrów od budynku. Szczególny dystans należy zachować od studni głębinowych. W przypadku oczyszczalni w specjalnych zbiornikach nie musi to być odległość 30 metrów, jak w przypadku poletek trzcinowych z osprzętem, który stanowią specjalne osadniki.

Wykonawca musi również zwracać uwagę na rozmieszczenie sieci energetycznych uzbrojenia terenu oraz na to, gdzie na działce znajdują się grunty wodoprzepuszczalne, a gdzie te, które wodę gromadzą. 

Opracowanie:
Jordanów, Konopnickiej 24
tel. 606 591 696
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz