Materiał Partnera

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo? Porównanie obu rozwiązań

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo? Porównanie obu rozwiązań

Budowa domu wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu odprowadzania ścieków. W przypadku bliskiego sąsiedztwa rur kanalizacji miejskiej, problem rozwiązuje się sam - podłączenie do kanalizacji miejskiej jest najprostszym rozwiązaniem. Jeśli jednak inwestor nie ma takiej możliwości, pozostają dwie opcje - szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków czy szamba?

Jaki sposób odprowadzania ścieków warto wybrać? O tym decyduje kilka czynników, m.in.: warunki gruntowe i wodne panujące na działce, wielkość terenu i domowy budżet.

Na chwilę obecną szambo (szambo betonowe lub szambo ekologiczne) jest najczęstszym wyborem. Koszt jego budowy jest znacznie niższy niż koszt montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak późniejsze koszty eksploatacji (wywóz nieczystości co dwa tygodnie) są dużo wyższe niż w przypadku oczyszczalni. Czasem zakup szamba jest koniecznością. Dzieje się to w przypadku, gdy:

  • Działka jest mała i brakuje na niej miejsca na oczyszczalnię.

  • Jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych.

  • Gospodarstwo domowe generuje zbyt małą ilość ścieków, aby bardziej opłacał się montaż oczyszczalni.

Z kolei przydomowe oczyszczalnie ścieków są większym wydatkiem, ale tylko podczas zakupu. Koszty eksploatacji są bardzo niskie i składają się na nie koszty wywozu osadów (zwykle raz na rok) oraz preparaty bakteryjne. Ogromnym atutem przydomowych oczyszczalni jest fakt, że są one rozwiązaniem ekologicznym, a ścieki przez nie oczyszczone mogą zostać odprowadzone do gruntu, stawu lub jeziora. Oczyszczalnie również eliminują przykre zapachy, co nie jest możliwe w przypadku szamba.

Jak wyglądają formalności prawne?

Budowa szamba nie wymaga pozwolenia na budowę, jedynie zgłoszenia tego zamiaru w wydziale architektury starostwa lub urzędzie gminy. Jeśli w ciągu trzydziestu dni nie zostaną zgłoszone uwagi, można przystąpić do budowy szamba.

Podobnie wyglądają formalności w przypadku budowy standardowej oczyszczalni - do 7.5 m sześciennego na dobę. W przypadku, gdy ścieki będą odprowadzane do wód powierzchniowych, niezbędne będą dodatkowe dokumenty.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z firmą Eco Invest

Skuteczne i ekologiczne rozwiązania dedykowane dla gospodarstw domowych i budynków użyteczności publicznej, które są pozbawione dostępu do sieci kanalizacyjnej, oferuje Eco Invest Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków mgr inż. Grzegorz Wojnicki. Firma istnieje na rynku od 2009 roku, a zasięgiem działania obejmuje Radom, Zamość oraz Lublin. W ofercie znajdziemy m.in.: biologiczne oczyszczalnie ścieków, ekologiczne oczyszczalnie ścieków, ekologiczne szamba. Firma zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również profesjonalnym doradztwem, dzięki czemu każdy klient znajdzie rozwiązanie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz