Materiał Partnera

Przydatność drukarki 3D w firmie

Przydatność drukarki 3D w firmie

Druk 3D może wydawać się wyłącznie technologiczną ciekawostką. Faktyczne korzyści z jego wykorzystania są jednak bardzo duże. Szczególnie skorzystają z nich osoby powiązane z ogólnie pojętą inżynierią – robotyką czy motoryzacją – ale też architekci, projektanci, twórcy, wynalazcy czy pracownicy instytucji badawczych. Kluczem jest przede wszystkim odpowiednie podejście i otwarcie na nową formę tworzenia, która współcześnie dostępna jest na wyciągnięcie ręki.

W czym może przydać się druk 3D?

Wydawać by się mogło, że poza powyżej wymienionymi obszarami drukarka 3D nie ma racji bytu. Większość z nas podchodzi do nowej technologii jak do ciekawostki przeznaczonej dla nielicznych ze względu na koszty jej wdrożenia oraz wąskie zastosowanie. Praktyka dowodzi jednak, że druk 3D nie jest zarezerwowany wyłącznie dla małej grupki zapaleńców. Dzięki szybkiemu i ciągłemu rozwojowi związanych z nim technologii udało się znacząco ograniczyć koszty drukarek 3D. Nawet jeżeli nasza firma nie funkcjonuje obecnie w branży wymagającej modelowania, warto zapoznać się z ofertą firmy Eltropol, dostarczającej między innymi sprzęt pozwalający na wykorzystanie omawianej nowinki. Wystarczy się dobrze zastanowić – okazuje się bowiem, że zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie dzięki jego ogromnej elastyczności. Umożliwia on tworzenie produktów silnie spersonalizowanych, idealnie dopasowanych do potrzeb naszych klientów. Ułatwia także prototypowanie elementów bez konieczności powierzania tej czynności firmom zewnętrznym, będąc przy tym znacznie mniej kosztownym rozwiązaniem.

W jaki sposób wykorzystać firmową drukarkę 3D?

Wszystko zaczyna się oczywiście od pomysłu. Posiadając drukarkę 3D, możemy wytworzyć dowolny obiekt, na który pozwalają jej parametry związane z wielkością pola roboczego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kilka wydrukowanych elementów połączyć ze sobą po tym, jak zostaną one już stworzone. Taka swoboda działania otwiera przed nami zupełnie nowe obszary kreatywności. Dzięki omawianej technologii możemy szybko i przy małym nakładzie środków przetestować swój pomysł w praktyce. Jeżeli wydrukowany element będzie działał po naszej myśli, możemy np. ruszyć z jego produkcją na szerszą skalę. Druku 3D możemy użyć także do tworzenia elementów końcowych, części zamiennych czy przedmiotów użytkowych. Jest to istne zbawienie dla branży produkcyjnej – firmy działające w jej obrębie skróciły znacząco czas oczekiwania na części zamienne po prostu samodzielnie je „produkując”, oczywiście dzięki drukowi 3D.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz