Materiał Partnera

Przydatne informacje o kotłach parowych

Przydatne informacje o kotłach parowych

Kotły parowe to rodzaj urządzeń, które znajdują zastosowanie w wielu przeróżnych gałęziach przemysłu, dlatego właśnie można również powiedzieć, że są one w zasadzie niezbędne do tego, by dany przemysł mógł w pełni sprawnie funkcjonować. Poznajmy zatem konkretniej, czym są kotły parowe oraz użycia jakich dodatkowych komponentów potrzebują one do prawidłowej pracy.

Charakterystyka kotłów parowych

Kocioł parowy to urządzenie, które posiada bardzo bogatą historię, ponieważ pierwsze tego typu urządzenia (oczywiście z zachowaniem pewnych proporcji) pojawiały się już w czasach starożytnych, zaś jako oficjalnego twórcę pierwszego kotła parowego uważa się francuskiego wynalazcę Denisa Papina, który skonstruował to urządzenie w 1681 roku. Praca kotła parowego polega oczywiście na podgrzewaniu wody (przy pomocy spalania materiałów) z której wytwarza się para wodna przy zastosowaniu wysokiego ciśnienia.

Rodzaje kotłów parowych

Kotły parowe posiadają wiele rodzajów, których podział dzieli się w zasadzie na dwie kategorie. Pierwsza z nich zależy od rodzaju paleniska i wyróżniamy tutaj kotły takie jak:

  • Kotły pyłowe

  • Kotły ze złożem fluidyzacyjnym

  • Kotły odzyskowe

  • Kotły z paleniskiem rusztowym

Drugi podział jest nieco bardziej złożony, ponieważ dotyczy on obiegu wodno-parowego i tutaj dostępne są:

  • Kotły obiegowe - Dzielą się one na kocioł walczakowy, bateryjny, płomienicowy, opłomkowy, skośnorurowy, z wymuszoną cyrkulacją, wodnorurowy, płomieniówkowy, kufrowy oraz lokomotywowy, płomienicowo-płomieniówkowy i stromorurowy.

  • Kotły przepływowe - Tutaj mamy do wyboru kocioł przepływowy Marka Bensona, kocioł przepływowy Sulzera oraz kocioł przepływowy Ramzina.

Z czego zbudowany jest kocioł parowy?

Kocioł parowy do prawidłowego działania potrzebuje wielu komponentów takich, jak chociażby palenisko, walczak czy podgrzewacz wody. Równie istotnymi elementami są także pompa wody zasilające oraz Armatura do odpieniania i odszlamiania kotła oraz oczywiście płynowskazy. Ten ostatni element jest niezwykle ważny ponieważ jego zadaniem jest oczywiście kontrola ilości płynu znajdującego się w kotle.

Gdzie kupić płynowskazy oraz inne elementy armatury kotłów parowych?

Jeśli chcemy by nasz kocioł działał sprawnie to warto zadbać o wysokiej jakości elementy, które odpowiadają za jego budowę. Dlatego właśnie płynowskazy a także inne elementy armatury kotłowej warto zamówić o renomowanego producenta tych urządzeń takiego jak firma Kluge, która działa na rynku kotłów parowych już od 1991 roku.

Opracowanie:
Maszewo Duże, Lipnowska 146
tel. 502 491 244
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz