Materiał Partnera

Przyczyny i objawy niewydolności żylnej

Przyczyny i objawy niewydolności żylnej

Żylaki to problem nie tylko natury estetycznej, bowiem najczęściej jest to objaw poważnej choroby. Niewydolność żylna – bo o niej mowa – wynika z zastoju krwi w żyłach i może doprowadzić do powstania trwałych obrzęków kończyn dolnych i – w rezultacie – właśnie  żylaków. Jak rozpoznać u siebie pierwsze symptomy choroby i przede wszystkim jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.

Niewydolność żylna to schorzenie, które częściej dotyka pań niż panów. Główną przyczyną jej powstania jest uszkodzenie żył transportujących krew z nóg do serca.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się żylaków

Przede wszystkim należy wymienić siedzący lub stojący tryb życia. Jeśli większość czasu spędzamy za biurkiem, krew nie krąży po organizmie prawidłowo. Mięśnie naszych nóg działają jak pompa i mają za zadanie tłoczyć krew w kierunku serca. Jednak jeśli nie spacerujemy, nie uprawiamy sportu, a wiele godzin w ciągu doby po prostu siedzimy, krew zaczyna zalegać w żyłach kończyn dolnych, rozciągając naczynia. Stąd już prosta droga do powstania pierwszych żylaków. Ich pojawieniu się sprzyja także otyłość – dlatego warto dbać o zbilansowane posiłki i smukłą sylwetkę. Również ciąża zwiększa ryzyko powstania niewydolności żylnej, a jej występowanie wzrasta wraz z liczbą porodów. Zagrożenie żylakami rośnie także, jeśli palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, nosimy obcisłe ubrania, uwielbiamy buty na obcasach oraz gdy często dźwigamy ciężary.

Objawy choroby

Zaniepokoić powinny nas częste bóle nóg oraz uczucie ciężkości w kończynach, które ustępuje po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń. Także wszelkiego rodzaju obrzęki stóp, kostek i łydek, które w początkowej fazie choroby znikają po masażu lub ćwiczeniach, jednak w zaawansowanej są już trwałe. Naszą uwagę powinny przykuć również wszelkie bóle w okolicach żył, a także drętwienie, swędzenie i skurcze łydek. Pojawienie się pajączków i uwidocznienie żył podskórnych oznacza, że problem zaczął się rozwijać i powinniśmy jak najszybciej zatrzymać postęp choroby. Gdzie powinniśmy się wówczas udać? Najlepiej do profesjonalnego gabinetu lekarskiego, który specjalizuje się w leczeniu żylaków i cieszy się zaufaniem klientów jak Aesthetica w Pawłowicach, w województwie śląskim. W gabinecie możemy skorzystać między innymi z terapii uciskowej lub skleroterapii.

Leczenie niewydolności żylnej jest niezwykle ważne – nie tylko zapewni Twoim nogom piękny wygląd, ale także zdrowie i sprawność. Nie pozwól, żeby choroba się rozwinęła – reaguj, jak tylko zauważysz pierwsze objawy. Pomoże Ci w tym terapia uciskowa. W bardziej zaawansowanym stadium skorzystaj z zabiegu skleroterapii pod okiem specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz