Materiał Partnera

Przyczepy samochodowe – rodzaje i zastosowania

Przyczepy samochodowe – rodzaje i zastosowania

Problemy z transportem dotyczą nie tylko dużych firm, zajmujących się produkcją, a następnie dystrybucją towarów. Przewożenie większego bagażu bywa też trudną do rozwiązania kwestią dla małych wytwórców, a nawet osób prywatnych. Rozwiązaniem tych problemów mogą być przyczepy samochodowe.


Przyczepa czy naczepa?

Przewożenie większych ładunków, a także przedmiotów czy bagaży, które nie mieszczą się do wnętrza samochodu wymaga dodatkowego wyposażenia, jakim jest przyczepa samochodowa. W praktyce funkcjonują dwa rodzaje takich pojazdów drogowych, definiowanych ustawą – Prawo o ruchu drogowym, a zalicza się do nich zarówno przyczepa, jak i naczepa. Dla przeciętnego Kowalskiego różnica pomiędzy nimi jest prosta i sprowadza się do sposobu łączenia z pojazdem macierzystym. Naczepy nie posiadają przedniej osi jezdnej, a część ciężaru ładunku spoczywa na osi ciągnika. Przyczepy są pojazdami niezależnymi, łączonymi z ciągnikiem za pomocą specjalnego dyszla. W praktyce różnice te mają spore znaczenie jedynie dla samochodów ciężarowych, zwłaszcza w kontekście manewrowania, cofania czy procesu załadunku. W przypadku mniejszych samochodów osobowych lub dostawczych jedynym praktycznym rozwiązaniem bywają przyczepy.

Rodzaje przyczep

Przyczepy samochodowe dostępne są w wielu różnych wersjach, przystosowanych do przewozu konkretnych produktów. Najbardziej podstawowa klasyfikacja rozróżnia przyczepy otwarte i zamknięte, z czego te pierwsze pozwalają na przewożenie ładunków pod specjalnymi plandekami lub też mają dodatkowe wyposażenie, jak np. wysokie siatkowe burty dla przyczep do transportu siana. Wśród przyczep otwartych wyróżnia się modele burtowe, przypominające skrzynki, przyczepy specjalne do przewozu drewna, kontenerów, a także platformy, wywrotki i podwozia. Wśród przyczep zamkniętych można wyróżnić furgon, chłodnię, izotermę, przyczepę z plandeką i przyczepę-kontener. Producenci oferują też specjalistyczne rozwiązania dedykowane konkretnym produktom i firmom. Zaliczają się do nich na przykład betonomieszarki, przyczepy do przewozu bydła, koni, szkła, zboża, samochodów, a także specjalistyczne przyczepy niskopodwoziowe. 

Przyczepy do samochodów osobowych

Chociaż przyczepy zazwyczaj kojarzą się z transportem ciężarowym, to wiele takich pojazdów dedykowanych jest też samochodom osobowym i wykorzystywanych przez osoby prywatne lub w małych warsztatach i gospodarstwach rolnych. Niewielkie przyczepki zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej i mają udźwig od około 400 do około 1400 kg. Producenci tacy jak Sorelpol Sp. z o.o. oferują je zarówno w wersji z burtami stalowymi, aluminiowymi, jak i ze sklejki, a nawet bez burt – przystosowane do przewożenia quadów. Przyczepy posiadają też wiele usprawnień, dzięki którym prowadzenie i manewrowanie pojazdem jest bardziej komfortowe. Do takich rozwiązań zalicza się chociażby dyszel strzałkowy, niezależne zawieszenie, dodatkowy hamulec, amortyzatory. Przyczepy bagażowe do samochodów osobowych to doskonałe wsparcie podczas konieczności przewozu mebli, dużych artykułów gospodarstwa domowego, albo w trakcie rodzinnego wyjazdu na wczasy pod namiotem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz