Materiał Partnera

Przewóz towaru z naszej firmy za granicę - jak się do tego zabrać?

Przewóz towaru z naszej firmy za granicę - jak się do tego zabrać?
Myśląc perspektywicznie, będąc przedsiębiorcą, nie możemy skupiać się jedynie na handlu wewnątrz kraju. Z czasem będzie trzeba otworzyć się na inne państwa, a nie wystarczą do tego kurierzy, przesyłający pojedyncze paczki. Wówczas należy zorganizować międzynarodowy transport, najlepiej z pomocą firmy transportowej - zakładając, że nie mamy własnych ciężarówek. Jak to wygląda w praktyce? 

Kwestie prawne 

Przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę kwestie prawne - między innymi chodzi tutaj o podatek VAT. Ze względu na to, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, transport między granicami krajów członkowskich nie będzie w ogóle uznawany za transport międzynarodowy. Wtedy będzie to wewnątrzwspólnotowa usługa. Problem pojawia się, gdy trzeba przewieźć towar poza granice UE. Wtenczas należy uiścić opłatę podatku VAT określoną w ustawie. 

Wynajem firmy przewozowej 

Kwestie prawne co do samego przewozu są już za nami – czas na wynajem firmy. W przypadku, gdy sami mamy flotę ciężarówek, ten problem znika. Gdy jednak nie mamy, należy udać się do fachowców. Firmy transportowe wprawdzie nie przewożą tylko towarów, bo są wynajmowane również do przeprowadzek lub przewozu osób. Nas jednak interesuje głównie towar – i na tym się skupmy. Trzeba wziąć pod uwagę to, co będziemy przewozić. Innych licencji potrzebuje firma przewozowa na transport mebli czy opon, a innych na przewóz materiałów niebezpiecznych. Dlatego wcześniej należy się upewnić, czy dana firma zgodzi się na podpisanie umowy w związku z danym typem towaru. Gdy już to określimy, musimy sprawdzić, czy firma transportowa na pewno wysyła towar do wybranego kraju. Nie wszystkie firmy przewożą towar do każdego zakątka ziem. Podobnie również, należy się upewnić, czy firma jest w stanie odebrać towar z miejsca, gdzie znajduje się nasze przedsiębiorstwo. 

Znalezienie odpowiedniej firmy 

Gdy określimy już, co chcemy przewozić, skąd i dokąd, należy znaleźć odpowiedniego zleceniobiorcę. W tym przypadku najważniejsze jest doświadczenie i posiadane licencje. Trzeba również pamiętać, że niektóre firmy transportowe oferują ciężarówki do 3,5 tony. Musimy więc sprawdzić, czy towar, który chcemy wysłać, nie będzie zwyczajnie za duży. Tego typu usługi świadczy firma Rem Bud-Trans, która oferuje transport towarów w bardzo dobrych cenach, posiadając przy tym odpowiednie licencje i ogromne doświadczenie. 
Opracowanie:
Mąkowarsko, Ogrodowa 23
tel. 52 583 77 17
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz