Artykuł sponsorowany

Przewóz ładunków niebezpiecznych (HAZMAT)

Przewóz ładunków niebezpiecznych (HAZMAT)

Przy przewozie ładunków niebezpiecznych w branży morskiej bardzo ważne jest to, by pracownicy zajmujący się obrotem towarów np. łatwopalnych czy też chemicznych posiadali specjalne uprawnienia. Mowa o certyfikacie HAZMAT, który określa precyzyjnie procedury związane z pakowaniem, przeładunkiem czy też klasyfikowaniem i opisywaniem paczek mogących podrażnić skórę, skazić środowisko, negatywnie wpłynąć na układ oddechowy czy oczy osoby mającej kontakt z danym wyrobem. Gdzie można zatem przejść trening HAZMAT i dla kogo jest on szczególnie przeznaczony?

O HAZMAT słów kilka

HAZMAT to nic innego jak procedury przewozowe i szkolenia związane z przewozem materiałów niebezpiecznych według Departamentu Transportu USA (49 Kodeksu przepisów federalnych 49 CFR). Należy je bezsprzecznie przestrzegać przy obrocie ładunków opisanych w wymienionych unormowaniach, co dotyczy również zewnętrznych dostawców spoza Stanów Zjednoczonych, w tym partnerów UE. W dużej mierze tyczy się to branży morskiej, która musi przestrzegać ustalonych procedur i instrukcji bezpiecznego obchodzenia się oraz usuwania niebezpiecznych materiałów wedle HAZMAT.

Kto powinien przejść trening HAZMAT?

Treningi HAZMAT szczególnie ważne są dla pracowników branży morskiej, gdzie przeładowywanie, pakowanie czy opisywanie ładunków niebezpiecznych odbywa się w podobny, ale nie taki sam sposób, jak w przypadku ładunków przewożonych drogą lądową według konwencji ADR. Odpowiednie szkolenia zakończone przyznaniem certyfikatu i wielu uprawnień istotne są zatem dla logistyków portowych, marynarzy, kapitanów, a także innych osób związanych z żeglugą morską, począwszy od pracowników pogotowia, a kończąc na personelu wojskowym. Warto przy tym wiedzieć, że w zależności od zajmowanego stanowiska trening HAZMAT może się różnić i wymaga on obligatoryjnego obowiązki aktualizacji szkolenia co dwa lata.

Dodać należy, że zasady przewozu ładunków niebezpiecznych HAZMAT tyczą się głównie obrotu towarami wedle przepisów Stanów Zjednoczonych. Tym samym europejskie czy polskie firmy związane z branżą morską zobowiązane są do przestrzegania wspomnianych unormowań 49 CFR przy obrocie towarów z tym krajem.

Gdzie w Polsce można przejść trening HAZMAT?

W Polsce treningi HAZMAT oferowane są między innymi przez agencję morską DOHLE MARINE SERVICES EUROPE, która specjalizuje się w usługach portowych, rekrutacji pracowników do branży morskiej, a także w przeprowadzaniu różnego rodzaju szkoleń. Kurs można przejść w różnej formie, a kończy się on wydaniem certyfikatu i uzyskaniem szeregu uprawnień. Poruszanymi podczas niego zagadnieniami są:

  • określanie definicji materiału niebezpiecznego,

  • klasyfikacja i rozpoznawanie materiałów niebezpiecznych

  • prawidłowe przydzielanie nazw przewozowych materiałów niebezpiecznych

  • zasady znakowania, etykietowania i przydzielania numeru identyfikacyjnego ładunkom,

  • zasady pakowania, przeładunku i zabezpieczenia ładunków niebezpiecznych,

  • przygotowywanie dokumentów HAZMAT,

  • opracowywanie planów bezpieczeństwa,

  • sposoby zgłaszania incydentów,

  • sposoby radzenia sobie z nagłymi wypadkami związanymi z materiałami niebezpiecznymi.

  • zmniejszanie kosztów wysyłki za pomocą tzw. wyjątków DOT w USA.

 

Opracowanie:
Gdynia, Stefana Batorego 28-32
tel. 58 660 60 99
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz